logo
Dom Pomocy Społecznej
im. Świętego Brata Alberta w Tarnowie

ul. Szpitalna 53, 33-100 Tarnów
tel/fax: 14 6888-666, e-mail: dpstarnow@dps.okay.pl
  
 
Wydarzenia  
 
 
 
Spotkanie Opłatkowe
Dzień 21 grudnia 2017 roku po raz kolejny zapisał się w pamięci uczestników spotkań w Domu Dziennego Pobytu. Zgromadzeni przy wspólnym stole, dzieląc się dobrym słowem i radością płynącą z narodzin Chrystusa, podczas spotkania opłatkowego przeżywaliśmy tajemnicę Wcielenia Syna Bożego.
Dzieląc się radością z narodzenia Bożej Dzieciny łamaliśmy się opłatkiem, składaliśmy sobie życzenia świąteczne i noworoczne. Okolicznościowe przemówienie i z serca płynące życzenia złożyli Seniorom zaproszeni Goście: Pani Dorota Krakowska Wiceprezydent Miasta Tarnowa, Pani Renata Michalik Dyrektor Domu Pomocy Społecznej, Pani Małgorzata Proszowska Dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Tarnowie, Pani Irena Stelmaszczuk-Nyczaj Zastępca Dyrektora Wydziału Zdrowia i Polityki Społecznej, Pani Lidia Jaźwińska Przewodnicząca Tarnowskiej Rady Seniorów, Halina Mleczko pracownik socjalny oraz ks. Kapelan Grzegorz Nosal.
Spotkanie było również okazją, by wymienić poglądy, podyskutować o minionym czasie i o nadziejach związanych z Nowym Rokiem. Unoszący się zapach tradycyjnych potraw wigilijnych oraz śpiew kolęd wprowadził wszystkich uczestników spotkania w wspaniały, świąteczny nastrój.
 
Bożonarodzeniowe warsztaty plastyczne
Owocem kilkuletniej wspólpracy naszego domu z Placówką Opiekuńczo-Wychowawczą "Przyjazny Dom" z Tarnowa były integracyjne warsztaty plastyczne. Seniorzy wspólnie z młodzieżą i dziećmi z placówki wykonali przepiękne kartki bożonarodzeniowe, którymi na koniec spotkania się obdarowywali.
Spotkanie przebiegło w bardzo miłej i rodzinnej atmosferze. Podopieczni spędzili czas inaczej niż zwykle, poczuli się jak dawniej, przywołali wspomnienia z dziecinnych lat. Nie zabrakło życzeń z okazji zbliżających się świąt oraz wręczenia drobnych, własnoręcznie wykonanych upominków.
 
"Ty Mikołaju daj prezentów moc
Rózgi odrzuć w kąt
I życz wszystkim ludziom
Wesołych Świąt"
 
MIKOŁAJKI
6 grudnia Święty Mikołaj z workiem upominków oraz pomocnikami odwiedził uczestników Domu Dziennego Pobytu.
Podopieczni otrzymali słodki upominek w ramach dobrego uczynku, ale Mikołaj pogroził im również rózgą, aby się poprawili w przyszłym roku. Prezent otrzymali za drobne zadanie do wykonania. Wizyta naszego wspaniałego gościa wywołała uśmiech oraz radość na twarzach seniorów, przywołała im miłe wspomnienia z lat dzieciństwa i młodości.
 
Przygoda z bajką
Od kilku lat popieramy akcję: "Cała Polska czyta dzieciom" dlatego tak zaangażowaliśmy się. Któż lepiej o tym wie jak nie babcie, że książka to skarbnica wiedzy. W trosce o pozytywny i wszechstronny rozwój najmłodszych grupa miłośniczek czytania bajek wybrała sie do Przedszkola Nr 5 w Tarnowie by tam poczytać znane i lubiane bajki.
Przybrane babcie wprowadziły dzieci w świat pełen magii, cudownych bohaterów, wróżek i rycerzy, krainę w której maluchy czują się fantastycznie.
Dzieci z wielkim zaciekawieniem i zainteresowaniem wysłuchały bajek, a owocem ich przemyśleń oprócz żywej dyskusji była wspólna zabawa w "Liska", śpiewanie bajkowych piosenek oraz rysowanie znanych postaci bajkowych.
 
„Ach, jakże mi nie mówić o tych dniach radości...”
 
POLSKA NIEPODLEGŁA
Listopad to czas refleksji nad przemijaniem, to czas kiedy wspominamy ważne wydarzenia z życia Narodu. W 1937 r. Sejm RP uznał, że Święto Niepodległości obchodzone będzie 11 listopada "jako rocznica odzyskania przez naród polski niepodległego bytu państwowego i jako dzień po wsze czasy związany z wielkim imieniem Józefa Piłsudskiego, zwycięskiego wodza narodu w walkach o wolność ojczyzny".
Dla upamiętnienia tego święta z okazji 99 rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości przygotowaliśmy krótki montaż słowno-muzyczny o charakterze patriotycznym. Chcieliśmy w ten sposób pokazać, że pamiętamy, że kultywujemy nasze tradycje patriotyczne, że duch narodu nie zaginął i z szacunkiem oraz czcią celebrujemy ważne wydarzenia z życia Narodu.
 
Tydzień dla Zdrowia
W dniach 23 – 27.10.2017 w naszym Domu obchodziliśmy Tydzień dla Zdrowia. Nasze działania skupiały się na szeroko pojętej aktywności fizycznej podejmowanej przez seniorów jak również zdrowym odżywianiu.
Zastanawialiśmy się jakie formy aktywności fizycznej bez przeszkód mogą i powinni podejmować osoby w jesieni życia? Jednogłośnie stwierdziliśmy, że najlepszym sposobem na codzienną aktywność jest spacer, dlatego wybraliśmy się do Parku Strzeleckiego i tam aktywnie spędzaliśmy czas.
Alternatywą dla niepogody stały się zajęcia ogólno usprawniające wykonywane w naszej sali rehabilitacyjnej.
W tym tygodniu dużą wagę przywiązywaliśmy do tego co jemy. Szereg dyskusji i zajęć praktycznych w Akademi Kulinarnej uświadomiły nam, że zbyt rzadko sięgamy po skarbnicę witamin i minerałów czyli warzyw i owoców. Podsumowaniem naszych tygodniowych rozważań było spotkanie integracyjnew Przedszkolu Nr 5 w Tarnowie gdzie seniorzy wspólnie z dziećmi wykonali przepyszną sałatkę owocową.
 
Nostalgiczny spacer
Jesień zawsze nastraja optymistycznie, zwłaszcza gdy za oknem słoneczna aura. Jesienny spacer po tarnowskiej Starówce przybliżył nam kulturę i historię jednego z najstarszych polskich miast.
Swoją wędrówkę rozpoczęliśmy od zabytkowej Bazyliki Katedralnej, następnie nasze kroki skierowaliśmy przed pomnik Króla Władysława Łokietka przy ul. Wałowej 7 gdzie wysuchaliśmy pieśni "Bogurodzica". Z kolei na "Ławeczce Poetów" usiedliśmy i powspominaliśmy nasze młode lata. Nieopodal ławczki znajduje się Grób Nieznanego Żołnierza, miejsce upamiętniające osoby, które za wolną Polskę oddały życie. Naszą uwagę zwróciły kwitnące kwiaty, które mimo tej pory roku nadal są barwne i cieszą nasze oko.
Nasz spacer zakończyliśmy na Przystaneku Tramwajowym, w miejscu gdzie przed laty jako jedynym prowincjonalnym mieście w Galicji, kursowały tramwaje. W dobrych nastrojach i z pozytywną energią wróciliśmy do naszego domostwa.
 
Tarnowski Tydzień Seniora
W dniu 30 września br uczestniczyliśmy na tarnowskich błoniach w inauguracji Tarnowskiego Tygodnia Seniora, gdzie klucze do miasta wręczył Prezydent Tarnowa obecnej Radzie Seniora.
Tegoroczne obchody Babiego Lata zgromadziły licznie tarnowskich seniorów oraz ich rodziny. Nie zabrakło miejsca na grillowanie, różnego rodzaju warsztaty rękodzielnicze, zdrowotne, pokaz sztuk walk, wspólne biesiadowanie przy płonącym ognisku, którego rozpalenia dokonał Prezydent Miasta Tarnowa Pan Roman Ciepiela.
Z kolei 3 pażdziernika w naszym Domu odbył się uroczysty Dzień Seniora. Do atrakcji tego szczególnego dnia należał występ zespołu "Cafe pod jesienną różą" a także wspólne zabawy ruchowo-taneczne, konkursy i poczęstunek.
Wszystkim dopisały wspaniałe humory, wspomnieniom z lat młodzieńczych, żartom i rozmowom na przeróżne tematy nie było końca. Seniorzy świetnie się bawili i miło spędzili to wtorkowe popołudnie.
 
Wiejska zagroda
Dzięki specjalnie przygotowanej animacji przez Muzeum Etnograficzne w Tarnowie przez chwilę mogliśmy się poczuć jak w prawdziwej, wiejskiej zagrodzie.
Szczególnym naszym zainteresowaniem cieszyły się barwne krowy pasące się na łące. Jedna z nich zwróciła naszą uwagę nie tylko swoimi rozmiarami i wyglądem, ale tym że dzięki niej mogliśmy spróbować dojenia krowy. Ku naszemu miłemu zaskoczeniu Mućka – bo tak ją nazwaliśmy dała ciepłe mleko.
Jak na gospodarstwo przystało nie zabrakło kur oraz prosiaków, które były równie przyjazne jak Mućka. Wśród domowych zwierząt mieliśmy okazję zobaczyć pojedyncze osobniki egzotycznych zwierząt np. żyrafę.
 
"Okaeri w domu Pana Toranagi"
W dniu 5 lipca 2017 wybraliśmy się na orientalną wystawę zatytułowana "Okaeri w domu Pana Toranagi", w Muzeum Etnograficznym w Tarnowie. Po raz pierwszy w historii działalności Muzeum została zorganizowana tego typu wystawa, dotycząca przybliżenia historii, tradycji i kultury dawnej Japonii.
Podczas wystawy podopieczni mieli możliwość zobaczenia broń samurajską  i oryginalne zbroje samurajskie Klanu Li z okresu Edo.
Dopełnieniem wystawy są stroje  z tego okresu, barwne, ręcznie haftowane parawany oraz niewielka ilość sprzętów i przyborów codziennego użytku.
 
Integracyjne Powitanie Lata
21 czerwca 2017 roku wspólnie z mieszkańcami Domu Pomocy Społecznej, studentami PWSZ z Tarnowa oraz dziećmi z Przedszkola Nr 5 z Tarnowa powitaliśmy długo oczekiwane LATO.
Tego dnia pogoda nam sprzyjała, było bardzo słonecznie i gorąco, nie tylko w naszych sercach. Spotkaniu towarzyszyły występy z zaprzyjaźnioego przedszkola Nr 5 z Tarnowa.
Goście nie zawiedli. Występ był bardzo udany, podobał się wszystkim, o czym świadczyć mogły gromkie brawa. Muzyka poderwała do wspólnego śpiewu oraz tańca.
 
Spotkanie integracyjne
W dniu 13 czerwca 2017 roku w społeczności DPS i DDP odbyło się spotkanie integracyjne. Tym razem w nasze progi przybyli uczniowie kl.III Szkoły Podstawowej im. Tadeusza Kościuszki z Tarnowa.  Dzieci przedstwiły w montażu słowno-muzycznym wszystko to co niesie ze sobą najpiękniejsza pora roku czyli WIOSNA.
Program artystyczny wykonany przez dzieci sprawił ogromną radość podopiecznym i seniorom DPS. Na ich twarzach widniały uśmiechy zadowolenia i radości oraz łzy wzruszenia. W podziękowaniu za uwagę, docenienie ich aktorskiego talentu dzieci nagrodziły publiczność własnoręcznie wykonanymi wiosennymi kwiatami.
 
Piknik integracyjny
W dniu 27 maj 2017 braliśmy udział w niecodziennym wydarzeniu. W ogrodzie jordanowskim Parku Strzeleckiego odbył się piknik integracyjny pod nazwą "Dana, Dana u Jordana".
Wydarzenie łączyło obchody dnia dziecka oraz zakończenie Małopolskich Dni Osób Niepełnosprawnych. Wszystkich przybyłych na piknik powitał włodarz miasta Pan Roman Ciepiela.
Spotkanie integracyjne stało się okazją na pokazanie tego co potrafią osoby niepełnosprawne, jakie mają pasje, w jaki sposób je realizują. Pokazy i animacje taneczne, występy małych artystów, występy osób niepełnosprawnych, pokazy strażackie, służby więziennej, policji, konkursy, zabawy i gry dla dzieci i dorosłych to tylko niektóre atrakcje, które mogliśmy zobaczyć.
Jak przystało na spotkanie piknikowe nie zabrakło grilowanej kiełbaski oraz smacznej karkówki. Atmosfera spotkania przeplatala się z radością, uśmiechem oraz poczuciem jedności.
 
"W rytmach Disco Polo"
We wtorkowe popołudnie, 16 maja w Domu Pomocy Społecznej im.Świętego Brata Alberta w Tarnowie odbyło się spotkanie integracyjne. Uroczystego otwarcia Majówki dokonała Dyrektor Domu Pani Renata Michalik.
Swoją obecnością zaszczycili nas przedstawiciele władz Tarnowa, Rady Miasta, zaprzyjaźnionych DPS-ów, MCAS dzieci i młodzież szkolna, alumni z Seminarium Duchownego w Tarnowie oraz rodziny uczestników.
Tegoroczna aura nas nie rozpieszczała burzowe chmury przeplatały się ze słońcem. Unoszące się dzwięki disco polowej muzyki skutecznie odstraszały burzowe chmury.
Wspólna zabawa, tańce oraz grilowanie sprawiły gościom, a szczególnie naszym uczestnikom, mieszkańcom DPS wiele radości. Chwile te na długo zostaną w naszej pamięci.
 
Małopolskie Dni Osób Niepełnosprawnych
Wzorem ubiegłych lat wpisaliśmy się w kalendarz obchodów Małopolskich Dni Osób Niepełnosprawnych. Tegoroczne obchody przebiegają pod hasłem "ŻYJEMY OBOK CIEBIE ROZEJRZYJ SIĘ".
W dniu 8 maja 2017 roku wspólnie z osobami niepełnosprawnymi, przedstawicielami władz samorządowych województwa i miasta w tym m.in. Wicewojewoda Józef Gawron, Prezydent Tarnowa Roman Ciepiela, Wiceprezydent Dorota Krakowska, radni Miasta Tarnowa uczestniczyliśmy we mszy świętej w Tarnowskiej Katedrze, a nastepnie udaliśmy się w korowodzie ulicami miasta.
Trasa zakończyła się na Tarnowskim Rynku, gdzie po krótkich przedmowach przedstawicieli władz rozpoczęła się zabawa. Niezwykłą atrakcją był Koncert Wojtka Klicha na wozie strażackim. Serdeczna i miła atmosfera sprzyjała wspaniałej zabawie.
 
Śniadanie Wielkanocne
Wieloletnią tradycją Domu Dziennego Pobytu jest wspólne śniadanie wielkanocne, podczas którego seniorzy mogą podzielić się jajkiem i złożyć sobie świąteczne życzenia.
Przy świątecznym stole zasiedli uczestnicy spotkań w DDP oraz zaproszeni goście, m.in. Dyrektor Domu Pomocy Społecznej Pani Renata Michalik oraz Kierownik Działu Pani Agnieszka Sokorska.
Na świątecznym stole znalazły się tradycyjne, wielkanocne potrawy, które częściowo seniorzy przygotowali podczas zajęć kulinarnych. Na stole królowała oczywiście baba wielkanocna z wiśniami.
Świętowanie upłynęło w miłej, ciepłej i rodzinnej atmosferze.
 
"Pasja łączy pokolenia"
W dniu 07.04.2017 roku z niecodzienną wizytą przybyły do nas dzieci z Placówki Opiekuńczo-Wychowawczej "Przyjazny Dom" z Tarnowa. Wychowankowie wspólnie z seniorami brali udział w warsztatach rękodzielniczych.
To kolejne spotkanie integracyjne zaowocowało wykonaniem stroików wielkanocnych, świątecznych elementów dekoracyjnych oraz ręcznie wykonanych pisanek.
Senorzy udzielali wskazówek dzieciom, a dzieci seniorom. Atmosfera towarzysząca spotkaniu była iście wielkanocna. Barwne stroje wychowanków podkreśliły wiosenno-świąteczny nastrój.
Dzieci złożyły seniorom życzenia świąteczne i wręczyły własnoręcznie wykonane stroiki.

"Wiosna przyszła pieszo
już ptaki za nią śpieszą!
Już trawy przed nią rosną
i szumią: Witaj Wiosno"
 
Powitanie Wiosny
W dniu 21 marca 2017 r. Uczestnicy spotkań wzięli udział w tradycyjnym obrzędzie "powitania wiosny". Jest to dla każdego seniora wyjątkowe wydarzenie.
Ogromne emocje wśród seniorów, wzbudziły już same przygotowania. Wszyscy z wielkim zaangażowaniem przygotowali kukłę – Marzannę.
W blasku przebiającego się słońca ruszył barwny, rozśpiewany korowód by obudzić Wiosnę. Seniorzy wygłaszali hasła zachęcające Zimę do ustąpienia miejsca Wiośnie, bowiem "kiedy wiosna na dworze, wszyscy w dobrym humorze!"
 
"Wszelkie diety dziś na boku, 
Tłusty Czwartek jest raz w roku!!!"
Uczestnicy spotkań w DDP świętowali razem z mieszkańcami DPS ostatni czwartek przed Wielkim Postem - przez jednych zwany "Tłusty" przez innnych "Zapusty".
Tego dnia bez wyrzutów sumienia i zgodnie z obyczajem każdy miał przyzwolenie na błogie objadanie się łakociami, które w tym dniu nawet przez zwolenników zdrowego stylu życia jest w pełni akceptowane. Na stołach królowały oczywiście pączki z różą, cukrem pudrem i innymi pysznymi nadzieniami.
 
Holandia
Kolejne spotkanie globtroterowe licznie zgromadziło miłośników wirtualnych przygód. Tym razem punktem docelowym tej niezwykłej podróży, w którą zabrał nas Pan Paweł Krysa była Holandia.
Holandia jest krajem zróżnicowanym etnicznie. Większość populacji tego kraju to Holendrzy (ok. 80%). Główne mniejszości: Niemcy (2,4%), Indonezyjczycy (2,4%), Turcy (2,2%), Surinamczycy (2%), Marokańczycy (1,9%).
Jedną z wielu kultywowanych do dziś tradycji jest posiadanie przez każdą holenderską rodzinę "klompy" - czyli buta z drewna lub repliki wiatraka. Każdy gość jest również obdarowywany tego typu pamiątkami.
Holandia to również kraina tulipanów. Niezykłą atrakcją jest wiosenny ogród w zabytkowym parku Keukenho. Można tu spotkać orientalne gatunki różnych, wiosennych kwiatów, głównie cebulowych. Pobudzają nasze zmysły, wyobraźnię i są balsamem dla naszej duszy.
 
WALENTYNKI
Walentynki to kolejna okazja, by okazać sobie nawzajem i całemu światu, że miłość istnieje i ma się dobrze.
Uczestnicy DDP pomimo tego, iż większość z nich pierwsze porywy serca i uniesienia ma już dawno za sobą, to chętnie brali udział w walentynkowym spotkaniu.
Zarówno Panowie jak i Panie poprzez przekazywanie sobie czerwonych serduszek oraz anonimowych karteczek z miłosnymi wyznaniami celebrowali ten wyjątkowy dzień.
Spotkanie przebiegało w romantycznej atmosferze i wspomnieniem najpiękniejszych chwil w życiu.
 
"Kolęda, kolęda..."
Po raz kolejny w nasze progi przybyli kolędnicy z Studenckiego Koła Naukowego WiP działającego przy Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Tarnowie. Studenci przedstawili jasełka bożonarodzeniowe oraz złożyli wszystkim życzenia noworoczne.
Za sprawą niecodziennych gości w świetlicy Domu, w blasku choinki rozbrzmiewały najpiękniejsze polskie kolędy i pastorałki śpiewane wspólnie z młodzieżą. Było to pełne ciepła, radości i wzruszeń spotkanie, które na długo pozostanie sercach i pamięci seniorów.
 
Dzień Babci i Dziadka
Dzień Babci i Dziadka seniorzy spędzili wspólnie z wychowankami Palcówki Opiekuńczo-Wychowawczej "Przyjazny Dom" z Tarnowa. Podopieczni otrzymali ręcznie wykonane przez dzieci kwiaty oraz życzenia z okazji Dnia Babci i Dziadka.
Seniorzy z kolei w podziękowali swoim "wnuczętom" przedstawieniem jasełek.
Dzieci wraz z seniorami przy dzwiękach gitary śpiewali kolędy i pastorałki.
Z kolei dzieci z Przedszkola nr 5 z Tarnowa przygotowały piękny i wzruszający występ, zaśpiewały i zatańczyły dla wszystkich Babć i Dziadków.
To międzypokoleniowe spotkanie sprawiło wiele przyjemności seniorom. Na ich twarzach pojawił się uśmiech, a w sercu zagościła radość.
 
"Polski orient" czyli śladami wschodniego bloku
W dniu 11 stycznia Pan Paweł Krysa poprowadził nas w podróż brzegami bloku wschodniej Polski. To jeden z najatrakcyjniejszych zakątków naszego kraju.
Znajdziemy tu wielkie kompleksy leśne, z Puszczą Białowieska i Puszczą Knyszyńską na czele, czyste rzeki i jeziora oraz dzikie, nieodkryte zakątki, o których istnieniu wie niewielu.
To kraina wielu kultur, religii i narodowości.
W Kruszynianach istnieje jeden z drewnianych do dziś zachowanych meczetów w Polsce, pochodzący z XVIII w.
XVIII-wieczna obronna cerkiew pokrowska w Modryniu 
Monaster św.Dymitra Sołuńskiego w Sakach
Las krzyży na Górze Grabarka
To tylko niektóre, unikatowe zabytki części wschodniej Polski, które mogliśmy zobaczyć w "Wirtualnej" podróży.
 
Wizyta kolędowa J.E. Księdza Biskupa Władysława Bobowskiego 
W dniu 8 stycznia 2017 jak w latach ubiegłych z wizytą duszpasterską w Domu gościł J.E. Ksiądz Biskup Władysław Bobowski. Wizytę rozpoczęła uroczysta Msza Święta, którą celebrował Ks. Biskup.
Po mszy dostojny gość udał się na jadlnię, gdzie wspoólnie z podopiecznymi, mieszkańcami DPS oraz pracownikami kolędował. Wizyta ta była wielkim zaszczytem i wydarzeniem, na długo pozostanie w pamięci mieszkańców i pracowników Domu.
Na zakończenie nie zabrakło wielu ciepłych i serdecznych słów skierowanych pod adresem podopiecznych, mieszkańców i pracowników.
 
Wizyta duszpasterska

Wszyscy uczestnicy spotkań bardzo starannie przygotowali się do spotkania i w skupieniu oczekiwali wizyty duszpasterskiej.

Bardzo życzliwie przyjęli duszpasterza, aby się wspólnie pomodlić i otrzymać błogosławieństwo na każdy nowy dzień. Ksiądz po wspólnej modlitwie wszystkich uczestników pobłogosławił, pokrzepił nasze serca i dusze.

Wizyta duszpasterska była też okazją do wspólnego, radosnego kolędowania, rozmów na różne tematy.

Podopieczni na pamiątkę otrzymali święte obrazki.

 
Świat w obiektywie seniorki

29 grudnia 2016 roku uczestniczyliśmy po raz kolejny w warsztatach organizowanych przez Fabrykę Przyszłości. Tym razem Przewodnicząca Tarnowskiej Rady Seniora Pani Lidia Jadźwińska wprowadziła nas w tajniki fotografowania. Przedstawiła nam bogate zbiory zdjęć, które wykonała na różnych uroczystościach.

Ważnym aspektem warsztatów, było spotkanie plenerowe na tarnowskim Rynku. Każdy z uczestników mógł sobie zrobić zdjęcie przy choince lub zasiąść na tronie i mieć wykonane pamiątkowe zdjęcie.

 
Spotkanie opłatkowe 2016

W dniu 22 grudnia zasiedliśmy do wieczerzy wigilijnej. Ten szczególny dzień był dla wszystkich wielkim przeżyciem. Były chwile radości ze spotkania, ale też wzruszeń. Usiedliśmy przy wigilijnym stole obfitującym w tradycyjne potrawy, w rodzinnej, ciepłej atmosferze. W blasku Betlejemskeigo Światła Pokoju oraz zapachu migocacej choinki składaliśmy sobie życenia.

Dyrektor DPS Pani Renata Michalik wraz z Radą Seniorów DDP powitała przybyłych gości: Wiceprezydent Dorota Krakowska, Zastępca Dyrektora Wydziału Zdrowia i Polityki Społecznej Irena Stelmaszczuk - Nyczaj, Dyrektor MOPS Małgorzata Proszowska, Przewodnicząca Tarnowskiej Rady Seniorów Lidia Jaźwińska oraz ksiądz kapelan Grzegorz Nosal. Spotkanie zakończyliśmy wspólnym kolędowaniem.

Z okazji nadchodzących narodzin Jezusa Chrystusa
pragniemy wszystkim złożyć najserdeczniejsze życzenia.
Ciepła w sercu i w domu, smacznej kolacji wigilijnej,
rodzinnego kolędowania, magicznie spędzonego czasu,
wytchnienia i zatrzymania od codziennego pędu.
A także owocnego, szczęśliwego, pełnego miłości Nowego Roku.
Niechaj Chrystusa siła niepojęta, rozjaśni każdy życia mrok.
 
Święta Góra Athos

Po przerwie rozpoczęliśmy globtroterowe przygody ze znanym nam podróżnikiem Panem Pawłem Krysą.

Tym razem Pan Paweł zaprowadził nas na Świętą Górę Athos. Ten górzysty półwysep położony jest we wschodniej części Grecji, nad Morzem Egejskim. Stanowi on autonomiczną repiblikę prawosławnych mnichów. Ze względu na wielką wartość historyczną i kulturalną Athos został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO w roku 1988.

Mnisi żyją tu w surowych warunkach, nierzadko w odosobnieniu. Trudnią się m.in. handlem i rękodziełem artystycznym. Żyją według rytmu: 8 godzin pracy, 8 godzin modlitwy, 8 godzin snu i odpoczynku (często w nocy prowadzone są modlitwy, w dzień praca i spoczynek). Przyjęte jest, że nie korzysta się z najnowszych osiągnięć cywilizacji.

Jedną z wielu ciekawostek jest to,że do wjazdu na terytorium republiki uprawnieni są jedynie mężczyźni posiadający aktualną wizę wydaną przez Ministerstwa Spraw Zagranicznych Grecji oraz Patriarchy Konstantynopola. Kobietom, z uwagi na płeć, wstęp wzbroniony.

 
"Działajmy razem i uczmy się od siebie"

W dniu 12 grudnia 2016 r. uczestnicy spotkań DDP oraz wychowankowie z placówki Opiekuńczo-Wychowawczej "Przyjazny Dom" wspólnie uczestniczyli w warsztatach plastycznych.

To międzypokoleniowe spotkanie miało na celu uwolnie uczestników od stereotypów i ułatwić spojrzenie na siebie nawzajem z większą otwartością, wrażliwością i tolerancją. W trakcie spotkania uczestnicy wraz z dziećmi wykonywali kartki i ozdoby świąteczne oraz dyskutowali na temat kultywowania bożonarodzeniowych zwyczajów.

Zajęcia pozwaliły na wymianę doświadczeń, na zintegrowanie obydwu pokoleń, a przede wszystkim na zdobycie nowych umiejętności.

 
Mikołajki

Od rana z wielkim zniecierpliwieniem wyglądaliśmy Mikołaja – cały rok byliśmy grzeczni. A tu ku naszemu wielkiemu zdumieniu od św. Mikołaj przybyły do nas wesołe mikołajki, które przyniosły worek cukierków. Poczęstowały nas również wspaniałym ciastem, a gorąca kawa w chłodny dzień była dopełnieniem tego wspaniałego dnia.

Dziękujemy Ci Święty Mikołaju za te wspaniałe chwile!

 
Sylwoterapia

W słoneczny, grudniowy, ale jeszcze jesienny dzień wybraliśmy się na spacer. Był to niezwykły spacer, bowiem połączyliśmy przyjemne z pożytecznym i nieświadomi niczego porwaliśmy się w wir sylwoterapii.

Drzewoterapia jest znana od setek lat i jeszcze niedoceniana. Dlatego postanowilismy zrewitalizować nasze siły poprzez przytulania się właśnie do drzew.

Przebywanie wśród otaczającej przyrody, rosnących swobodnie drzew oraz krzewów doskonale poprawia nasze samopoczucie, relaksuje, redukuje stres i dotlenia organizm. Wróciliśmy ze spaceru zadowoleni, zrealksowani i pełni życia.

 
Listopad - czas zadumy

Listopad to czas szczególnej zadumy nad sensem i celem własnego życia. Wspominamy tych wszystkich, którzy po trudzie ziemskiej wędrówki znaleźli się w niebie, zarówno tych znanych jak  i tych bezimiennych. Odwiedziliśmy na pobliskich cmenterzach naszych bliskich, nasze kolężanki i kolegów jak również tych, którzy walczyli w obronie Naszej Ojczyzny. Warto, aby w tym wyjątkowym, listopadowym czasie zwolnić i zastanowić się nad tym, jakich zmian możemy dokonać, aby żyć lepiej, rozważniej i mądrzej : "Śpieszmy się kochać ludzi, tak szybko odchodzą".

 
Tarnowski Tydzień Seniora 30.09-07.10.2016

30 września 2016 nastąpiło uroczyste rozpoczęcie Tarnowskiego Tygodnia Seniora - Wałowa Street Senior. W wydarzeniu uczestniczył Prezydent Tarnowa Roman Ciepiela, Wiceprezydent Dorota Krakowska, Przewodnicząca Tarnowskiej Rady Seniorów Lidia Jaźwińska.Prezydent Roman Ciepiela przekazał na ręce przewodniczącej Rady Seniorów Lidii Jaźwińskiej, symboliczny klucz do miasta. Słowa pełne uznania skierował do seniorów Prezydent podkreślił ich aktywność,kreatywność oraz niewyczerpalne pokłady energii.

Podczas obchodów Tygodnia Seniora wiele środowisk senioralnych miało okazję zaprezentowałć swój dorobek. Organizowane w tym czasie Dni Otwarte miały na celu zapoznani emieszkańców Tarnowa z ciekawą ofertą skierowaną przede wszystkim dla Młodzieży III wieku.

Nasza placówka również włączyła się w kalendarz tych obchodów. 4 październik był Dniem otwartym, każdy zainteresowany mógł zapoznać się z naszą działalnością. Z koleii 5 października wspólnie z Przedszkolem Nr 5 z Tarnowa świętowaliśmy Dzień Seniora.

Zwieńczeniem Tarnowskiego Tygodnia Seniora była uroczystość w Aulu Małopolskiego Urzędu Wojwódzkiego, gdzie gratualcje, podziękowania złożył Pan Prezydent Roman Ciepiela jak również przedstwaiciele środowisk senioralnych działających na naszym obszarze. Nie zabrakło miejsca na wspólny śpiew oraz zabawę taneczną. Wspaniały koncert Pana Piotra Kity był dopełnieniem całej uroczystości.

 
"Dzielmy się wspólną chwilą"-spotkanie integracyjne

Na zaproszenie zaprzyjaźnionych Mieszkanców oraz dyrekcji z Domu Pomocy Społecznej przy ul.Czarna Droga w Tarnowie Seniorzy pojechali "w gości" na Piknik.

Gospodarze przygotowali mnóstwo atrakcji i niespodzianek. Występy artystyczne, bajkowe postacie, wspaniała muzyka, smaczny poczęstunek, umilały słoneczne popołudnie spędzone u gospodarzy imprezy.

Był to czas pełen niezapomnianych wrażeń, podtrzymywania i zawierania nowych znajomości oraz przyjemnej wspólnej biesiady.

 
Pożegnanie lata 2016

W niezwykle malowniczo położonej miejscowości Janowice, na terenie należącym do Domu Weselnego, w promieniach wrześniowego słońca Seniorzy żegnali swoją ulubioną porę roku. Sprzyjająca pogoda, piękne krajobrazy, niezwykła gościnność Gospodarza sprzyjała relaksowi na świeżym powietrzu. Świetna zabawa połączona z przejażdżkami konnymi zaprzęgami, pędzącym Pendolino, kiełbaskami z grilla, pieczonymi ziemniaczkami, spacery, dały dużo radości i przyjemności uczestnikom spotkań w DDP. Były to niezapomniane chwile, pełne wrażeń i wielu atrakcji.

 
Piękne dłonie

Kolejne wakacyjne spotkanie z ekspertem poświęcone było pielęgnacji dłoni i paznokci. Kosmetyczki Pani Kasia i Pani Ania udzieliły seniorom wiele wskazówek dotyczących codziennej pielęgnacji dłoni w warunkach domowych.

Jeśli chcemy, by dłonie długo pozostały piękne i aksamitnie gładkie, należy stosować proste, domowe zabiegi pielęgnacyjne.

Oglądając telewizję możemy np.moczyć dłonie w ciepłej oliwie z dodatkiem kilku kropel cytryny lub w ciepłym mleku z dodatkiem płynnego miodu.

Doskonałą maseczką na wysłuszone dłonie jest maseczka wykonana z ugotowanych ziemniaków z dodatkiem mleka lub śmietany.

Pamiętaj seniorze o tym, by:

  • w trakcie wykonywania prac domowych zawsze używać rękawic ochronnych,
  • zimą, gdy temperatura spada poniżej zera, noś ciepłe rękawiczki,
  • latem, chroń skórę dłoni przed promieniowaniem UV stosując kremy z blokerami słonecznymi,
  • codziennie, najlepiej po każdej wykonanej czynności, np. po sprzątaniu, wmasuj w dłonie krem pielęgnacyjny

 
"Cyfrowe biblioteki i archiwa"

11 sierpnia 2016 roku uczestniczyliśmy w spotkaniu z ekspertem w Fabryce Przyszłości, którego tematem były "Cyfrowe biblioteki i archiwa". W roli eksperta wystąpiła Pani Barbara Bielaszka – Podgórny, historyk, archiwista i pracownik Instytutu Historii i Archiwistyki Uniwersytetu Pedagogicznego im. KEN w Krakowie. Ekspert w sposób bardzo obrazowy i niezwykle interesujący przekazał informacje tarnowskim seniorom dotyczącą możliwości korzystania z wirtualnych zbiorów. Dużym zainteresowaniem ciszyły się cyfrowe zbiory dotyczące Tarnowa i okolic.

 
Lato, lato 2016

Kolorowo, głośno, radośnie i słonecznie powitaliśmy tegoroczne lato 20 czerwca. Coroczna zabawa integracyjna odbyła się w plenerze. Przy muzyce, tańcu i pysznym poczęstunku upływał miło czas,a uczestnikom dopisywał dobry humor. Grupa teatralna "Cafe pod jesienną różą" zadbała w to upalne przedpołudnie również o ducha i ku uciesze wszystkim przedstawiła "Królewnę Śmieszkę".

Tego dnia aura pogodowa sprzyjała również wspólnemu grillowaniu. Wszystkim uczestnikom imprezy towarzyszył iście letni nastrój.

Przed zbliżającą się Nocą Świętojańską seniorki uwiły piękne wianki z kwiatów polnych.

 
„Skok po formę”

Podczas tegorocznych zawodów sportowych uczestnicy spotkań podjęli próbę zmierzenia się z różnymi dyscyplinami sportowymi. Zmaganiom tym towarzyszyła honorowa walka o zwycięstwo, zacięte bicie rekordów i przede wszystkim znakomita, sportowa atmosfera. Wszyscy zawodnicy swoją formę szlifowali już od wczesnej wiosny pod okiem profesjonalistów tj. fizykoterapeutów z PWSZ w Tarnowie.

Uczestnicy wzięli udział w następujących dyscyplinach sportowych: rozgrywkiach piłki nożnej w 4 osobowych zespołach, rzucie do tarczy, nordic walking na czas, przeciągania liny, jazda na rowerkach stacjonarnych. Pozytywnych emocji było wiele, panowały zasdy fair play i przyjaźni. Dyscypliny cieszyły się różnym stopniem zainteresowania, jednakże żadnej z nich nie zabrakło ducha sportowej rywalizacji.

 
Tarnowski Festiwal kreatywności KREATOR
Sobotnie popołudnie 04.06.2016 spędziliśmy w Klikowskiej Ostoi, gdzie odbyła się druga edycja Tarnowskiego Festiwalu Kreatywności. Organizatorem tego przecięwzięcia był Urząd Miasta Tarnowa oraz SIEMACHA. Festiwal był okazją do spotkania się organizacjami, placówkami realizującymi zadania na rzecz dzieci,  młodzieży, seniorów i rodzin, jak również dostarczenia wszystkim wiedzy na temat tego, gdzie, co i kiedy można robić w Tarnowie. Występy muzyczne, teatralne, taneczne, warsztaty edukacyjne, plasyczne, punkty informacyjne,parada motocykli to tylko niektóre atrakcje, które mogliśmy zobaczyć. KREATOR stanowi platformę wymiany doświadczeń, pokazuje dorobek poszczególnych organizacji, ich aktywność, a przede wszystkim ich inspirujące oddziaływanie na innych.
 
Festyn na zakończenie Małopolskich Dni Osób Niepełnosprawnych
Dnia 14 maja 2016 zakończene zostały Małopolskie Dni Osób Niepełnosprawnych. Prezydent Miasta Tarnowa Pan Roman Ciepiela oraz Zastępca Prezydenta Pani Dorota Krakowska dokonali uroczystego zakończenia imprezy. Pomimo deszczowej aury na piknik przybyło wiele osób, środowisk działających na rzecz osób niepełnosprawnych oraz ich rodziny i opiekunowie. Liczne atrakcje: ekologiczny pokaz mody i fryzur, konkursy muzyczne i plastyczne, zabawy ruchowe sprawiły, że nie było miejsce na nudę. Wszyscy chętnie i z uśmiechem na twarzy aktywnie brali udział w imprezie. Podczas trwania festynu cały czas towarzyszyli nam włodarze naszego miasta z Panem Prezydentm naczele. Wszyscy, którzy przybyli na piknik poraz kolejny udowidnili, że pełna integracja jest możliwa wystarczy tylko chcieć.
 
Małopolskie Dni Osób Niepełnosprawnych - Marsz Godności
W dniach od 09-14.05.2016 w naszym mieście odbywają się Małopolskie Dni Osób Niepełnosprawnych. Jest to wydarzenie społeczno-edukacyjno-kulturalne, które zapisało się na stałe do kalendarza majowych imprez Tarnowa. Po raz kolejny uczestnicy spotkań w DDP wzięli udział ww przedsięwzięciu. Inauguracja miała miejsce w tarnowskiej Katedrze, gdzie po uroczystej mszy św. uczestnicy przeszli w barwnym Marszu Godności Osób Niepełnosprawnych. Trasa zakończyła się na Rynku, gdzie odbyły się centralne uroczystości.
Do zgromadzonych słowa kierowali przedstawiciele władz subregionu małopolskiego oraz gospodarze naszego miasta. Wszyscy zgodnie podkreślali, że osoby niepełnosprawne są takimi samymi ludzmi jak każdy z nas, mają takie same potrzeby, pragnienia i marzenia.
Nie zabrakło licznych atrakcji m.in.: udzielania pierwszej pomocy, występów artystycznych dzieci w tym niepełnosprawnych, defilady kadetów oraz puszczania balonów do nieba.
 
Tarnowska Karta Seniora
W dniu 27.04.2016r. uczestniczyliśmy w spotkaniu informacyjnym zorganizowanym przez Fabrykę Przyszłości na temat Miejskiej Karty oraz Tarnowskiej Karyty Seniora. Informacje w sposób rzetelny i zrozumiały przedstawił pracownik tarnowskiego magistratu Pan Tomasz Rożeń. Seniorzy dowiedzieli się kto może być posiadaczem Karty Miejskiej i Karty Seniora, gdzie należy składać wnioski oraz jakie korzyści wynikają z posiadania karyt.
 
Armenia
Tym razem nasze globtroterowe spotkanie rozpoczęliśmy od pięknej Armeni. Wycieczka do Armenii jest podróżą w czasie. W okres odległy i mityczny. W czas, gdy tworzyły się podstawy europejskiej kultury. Armenia do dnia dzisiejszego przyciąga i inspiruje.Trudno się temu dziwić. To przecież tu, na górze Ararat, osiadła arka Noego. Ci, którzy z niej wyszli, zbudowali naszą cywilizację. Jest to kraj fantastycznych zabytków. Podobnie jak w Gruzji, tak i tu, turystę zaskoczyć może mnogość historycznych monumentów. Duża ilość dobrze zachowanej architektury sakralnej, w tym pochodzącej z pierwszego tysiąclecia, czyni z Armenii bardzo interesujący cel turystyki. Tym bardziej, że jest to najstarszy chrześcijański kraj świata.
W Armenii licząca tysiące lat historia przeplata się z nowoczesnością. To właśnie tu znajduje się najdłuższa linowa kolejka świata! Ma 5,7 km długości! Widoki są imponujące. W pewnym momencie pasażerowie znajdują się aż 320 m nad poziomem rozciągającej się pomiędzy dwoma wzgórzami doliny! W tę fantastyczną podróż wprowadził nas poraz kolejny podróżnik Pan Paweł Krysa – dziękujemy bardzo.
 
Świąteczne śniadanie
W naszym Domu do świątecznego śniadania zasiedliśmy w środę 30 marca 2016 r. W wiosenny i świąteczny nastrój wprawił wszystkich krótki występ artystyczny przygotowany przez naszych uczestników, którzy powitali przybyłych gości oraz całą społeczność Domu. Popłynęły również życzenia pod adresem gości w osobie Pani Renaty Michalik Dyrektora DPS oraz Kierownika Pani Agnieszki Sokorskiej.
Poczęstunek był tradycyjny: żurek z białą kiełbasą, szynka, sałatka jarzynowa, jajka nadziewane szpinakiem i chrzan. Na stołach królowały również mazurki i baby, upieczone na terapii kulinarnej. Stół prócz jadła obfitował w akcenty wielkanocne – stroiki przygotowane przez uczestników. Atmosfera, jak zwykle, była bardzo rodzinna i sympatyczna.
 
Bajka łączy pokolenia
Nie do przecenienia jest rola, jaką  w wychowaniu i rozwoju człowieka i to już od najmłodszych lat, odgrywa kontakt z książką. Rozumiejąc to i doceniając – seniorki z Domu Dziennego Pobytu postanowiły poraz kolejny włączyć się  w akcję "Cała Polska czyta dzieciom". W zaprzyjaźnionym Przedszkolu Nr 5 w Tarnowie seniorki czytały znane i lubiane bajki m.in:. "Baśnie Babuni", "Polskie Przysłowia i Rymowanki", wiersze Jana Brzechwy.
Niezwykłe wydarzenia, żartobliwy język utworów, ale przede wszystkim znakomite zaprezentowanie tekstu przez seniorki spowodowały, że dzieci z ogromną uwagą śledziły przebieg akcji w opowiadaniach.
Panie nie tylko wyjątkowo zaprezentowały treść opowiadania, ale również zorganizowały warsztaty ozdób wielkanocnych. Uczestniczki wspólnie z przedszkolakami wykonywały pisanki metodą decupage oraz kurczątka z włóczki. Wszyscy się świetnie bawili.   Było przy tym mnóstwo śmiechu i zabawy. I o to chodziło!
Na zakończenie przedszkolaki podziękowały gościom oklaskami i piękną pisanką oraz życzeniami świątecznymi. Zwieńczeniem spotkania było pozowanie do wspólnego zdjęcia.
 
Międzypokoleniowy Dzień Kobiet
Inaczej niż zwylke uczestnicy spotkań w DDP spędzili uroczysty Dzień Kobiet. Do naszego domu przybyły dzieci z Placówki Opiekuńczo-Wychowawczej "Przyjazny Dom" z Tarnowa. Dzieci z uśmiechem na twarzy złożyły wszystkim paniom życzenia oraz podarowały własnoręcznie wykonane kwiaty i słodką szarlotkę.
Kolejną niespodzianką dla seniorów okazały się wspólne warsztaty plastyczne, które stały się okazją do wymiany pokoleniowych doświadczeń. Dzieci seniorkom udzieliły cennych wskazówek dotyczących wykonywania kartek świątecznych. Z kolei Panie pokazały dzieciom jakie cuda można „wyczarować” ze sznurka sizalowego, oraz serwetek deserowych jak ozdobić jajka steropianowe. Cała uroczystość przebiegała w miłej, radosnej, pełnej życzliwości atmosferze.
 
"Zakochani są wśród nas..."
W Polsce Walentynki obchodzimy od niedawna. Niezwykłą atmosferę tego święta przejęliśmy z różnych zakątków świata. Święto Zakochanych to przecież kolejna okazja, aby pokazać sobie nawzajem i całemu światu, że miłość to uczucie, które dosięga każdego i w każdym wieku.
Czerwone serduszka, anonimowe kartki, drobne upominki – tak większość darzących się uczuciem osób celebruje ten wyjątkowy dzień. Ten dzień był także szczególny dla uczestników spotkań w DDP. Grupa kulinarna przygotowała dla wszystkich słodką niespodziankę.
Uczestnicy obdarowani zostali wykonanymi w ramach zajęć kulinarnych pięknymi, owsianymi serduszkami. Niespodzianka ta dostarczyła wszystkim wiele uśmiechu i radości.
 
Dzień Babci i Dziadka
Dzień Babci i Dzień Dziadka jest wspaniałą okazją do wyrażenia wdzięczności za wszelkie dobro i składania serdecznych życzeń swoim babciom i dziadkom przez wielkie rzesze wnucząt. Są to szczególnie miłe chwile dla osób starszych, kiedy to młodsze pokolenie patrzy na nich z szacunkiem i docenia ich doświadczenie oraz mądrość życiową.
21 stycznia 2016 roku dzieci z Placówki Opiekuńczo-Wychowawczej "Przyjazny Dom" oraz "Słoneczny Dom" w Tarnowie odwiedziły uczestników spotkań w naszym domu. W tym szczególnym dniu chciały, aby seniorzy odczuli, że o nich też ktoś pamięta.
Złożyły życzenia i wręczyły własnoręcznie przygotowane piernikowe serduszka. Wspólnie spędzone chwile przyniosły radość i satysfakcję zarówno seniorom jak i dzieciom.
 
"Niech kolęda serca budzi"
W ubiegłym tygodniu byliśmy świadkami niezapomnianego wydarzenia. Bowiem z kolędą przybyło do nas Przedszkole "Promyczki" z Tarnowa, młodzież z Gimnazjum Nr 4 z Tarnowa wraz z seniorami oraz zespół Kumotry. Ze "sceny" płynęły dźwięki kolęd i pastorałek śpiewanych chóralnie oraz przez solistów, przeplatane poezją świąteczną. Uczniowie wprowadzili wszystkich w dobry nastrój prezentując humorystyczną scenkę z Herodem i wesołą kolędą. To pokoleniowe spotkanie było okazją do wspólnego kolędowania jak również muzyczno-widowiskowym prezentem dla Seniorów z okazji zbliżającego się Dnia Babci i Dziadka.
 
Spotkanie kolędowe
W dniu 31 grudnia 2015 roku miało miejsce niezwykłe spotkanie – z wizytą duszpasterską przybył do naszej społeczności Ksiądz Kapelan Grzegorz Nosal. Przy rozświetlonej kolorowymi lampkami choince, w miłej atmosferze świątecznego, zimowego przedpołudnia Uczestnicy spotkań wraz z Kapelanem śpiewali lubiane pieśni bożonarodzeniowe.
Śpiew kolęd rozbrzmiewał szerokim echem po całym Domu. Było to niezwykłe spotkanie, pełne życzliwości i wzajemnej sympatii. Obecność księdza kapelana była dla wszystkich podopiecznych wielkim przeżyciem duchowym, które na długo pozostanie w sercach i pamięci Seniorów.
Z racji zakończenia Starego Roku nie zabrakło miejsca na serdeczne rozmowy, wspomnienia, życzenia oraz błogosławieństwo na cały Nowy Rok.
 
"Do naszych serc do wszystkich serc uśpionych..."
Spotkanie opłatkowe stało się okazją do wspólnego przeżywania wyjątkowego nastroju Świąt Bożego Narodzenia. Radosna, życzliwa i rodzinna atmosfera towarzyszyła  spotkaniu wigilijnemu w naszej społeczności. Uroczystość odbyła się 21 grudnia 2015 roku.
Zaproszonych gości powitała Pani Dyrektor Renata Michalik oraz uczestnicy spotkań w Domu Dziennego Pobytu.
Swoją obecnością zaszczycili nas: Zastępca Prezydenta Tarnowa Pani Dorota Krakowska, Dyrektor MOPS w Tarnowie Pani Małgorzata Proszowska, Przewodnicząca Rady Seniorów Miasta Tarnowa Pani Lidia Jaźwińska oraz ks.Józef Mirek, którzy wszystkim uczestnikom złożyli życzenia z okazji zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia.  Najważniejszą częścią spotkania było podzielenie się opłatkiem – symbolem zgody i pojednania.
Przy wigilijny stole była okazja, by wymienić poglądy, podyskutować o minionym czasie i o nadziejach związanych z nadchodzącym Nowym Rokiem. Nie zabrakło wspólnego kolędowania oraz tradycyjnych, wigilijnych potraw.
Życzymy wszystkim by wśród zapachów
wigilijnych płynęły w śnieżną dal
życzenia ciapłych, zdrowych i wesołych
Świąt Bożego Narodzenia.
 
„W świecie stóp”
W dniu 17.11.2016 gościliśmy przedstawiciela Centrum Podologicznego Filia w Tarnowie Panią Kamilę Ryś. Wykład na temat „Profilaktyki i terapi stóp” cieszył się wśród seniorów dużym zainteresowaniem. Prezentacja środków służących do pielęgnacji stóp, domowych oraz profesjonalnych zabiegów w przypadku pękających pięt czy usuwanie modzeli i odcisków była dopełnieniem całego spotkania. Ponadto uczestnicy uzyskali fachowe poradnictwo w zakresie doboru odpowiedniego obuwia oraz codziennej gimnastyki stóp.
 
Malownicza Gruzja
W dniu 22 października 2015 rozpoczęliśmy cykl spotkań z pasjonatem historii oraz licznych podróży Panem Pawłem Kryzą. Globtroterową przygodę rozpoczęliśmy o opowieści o Gruzji.
Gruzja to kraj, który mimo niewielkiej powierzchni, ma tak wiele atrakcji. To kraj przępięknych krajobrazów i malowniczych scenerii. Ziemia Kartlów nie dokońca jeszcze została odkryta. Unosi się nad nią magiczna aura tajemniczości.
Poznaliśmy najciekawsze zakątki tego "skarawka raju na ziemi", twierdzę Gonio (grób apostoła Macieja), Monaster męczenników Dawida i Konstantyna, Abchazję, Andżarę, Batumi – gruziński Dubaj itp. Zgłębiliśmy tajniki kultury Gruzinów, którzy są bardzo życzliwi i gościnni.
 
Dzień Seniora
W dniu 7 października świętowaliśmy Dzień Seniora. To szczególne święto, święto wszystkich seniorów, którym należy się szacunek i uznanie za bezinteresowną miłość i mądrość, jakimi obdarowują młodsze pokolenia. W niezwykle bogatym programie artystycznym wystąpiły przedszkolaki z zaprzyjaźnionego Przedszkola Nr 5 w Tarnowie. „Świat Bajek” przepiękne piosenki i wiersze oczarowały zgromadzoną publiczność i dostarczyły wiele uśmiechu. Seniorzy otrzymali od przedszkolaków na pamiątkową zakładkę do książki. Z kolei zespół „Cafe pod jesienną różą” złożony z seniorów naszego domu zaprezentował „Czerwonego Kapturka”. Po występach wszyscy udali się na słodki poczęstunek, a następnie na wspólne biesiadowanie, przeplatane skeczami, dobrym dowcipem i humorem, a nawet tańcem.
W dniu 8 października uczestniczyliśmy w obchodach Tarnowskiego Dnia Seniora, który odbył się w Auli Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego. W spotkaniu wzięło udział kilkaset seniorów. To międzypokoleniowe spotkanie przebiegało w miłej i pogodnej atmosferze. Pan Prezydent Tarnowa Roman Ciepiela przywitał wszystkich przybyłych seniorów oraz zaproszonych gości. Specjalnym gościem była posłanki RP Pani Elżbieta Achinger. Całą uroczystość uświetniały występy dzieci oraz samych seniorów. Wszystkim seniorom życzymy długich lat życia w dobrym zdrowiu, w gronie najbliższych, pogody ducha, satysfakcji oraz spełnienia wszystkich marzeń.
 
III Przegląd Sceniczny Klubów Seniora Małopolski - Starsi Panowie Dwaj
Poraz kolejny w dniach 21.09-23.09.2015 grupa teatralna „Cafe pod jesienną różą” uczestniczyła w „III Przeglądzie Scenicznym Klubów Seniora Małopolski - Starsi Panowie Dwaj”. Na scenie seniorzy mieli możliwość zaprezentowania swojego dorobku artystycznego. Tym razem były to „Przygody Czerwonego Kapturka”.
Wszyscy doskonale się bawili, sprzyjała temu miła i rodzinna atmosfera jak również słoneczna pogoda. Klubowicze swoje sceniczne potyczki rozpoczęli od integracyjnego spaceru i ogniska nad brzegiem rożnowskiego jeziora. Kolejne dni to ciężka praca 21 zespołów z róznych klubów seniora, którzy przedstawiali swój repertuar. Wielką ucztą duchową okazał się występ śpiewaków z Opery Śląskiej i Krakowskiej.
Cieszymy się z naszego sukcesu. Otrzymaliśmy statułetkę „Złotego Słowika” jak również dyplom wręczony przez Smoka Wawelskiego. Wszystkim uczestnikom gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.
 
Jubileusz 45-lecia
W dniu 11.09.2015 r. Podopieczni Domu Dziennego Pobytu uczestniczyli jubileusz 45-lecia istnienia Domu Pomocy Społecznej w Tarnowie ul. Czarna Droga. Ta plenerowa impreza mająca wyjątkowy charakter i niezwykłą wręcz rodzinną atmosferę była wspaniałą okazją do integracyjnego spotkania. Zgromadziła Seniorów z całego miasta Tarnowa jak również mieszkańców domów pomocy społecznej z powiatu tarnowskiego.
Nie zabrakło urodzinowego tortu oraz kolorowych balonów z życzeniami do "nieba". Wszyscy doskonale się bawili w takt biesiadno-dyskotekowej muzyki.
 
Planowanie budżetu domowego
W dniu 08.09.2015 r. uczestniczyliśmy w spotkaniu w Centrum Edukacji i Kreacji Cyfrowej Fabryka Przyszłości w Tarnowie powświęconemu planowaniu budżetu domowego. Informacje na ten temat oraz na temat spsobów oszczędzania, pomimo skromnych zasobów finansowych seniorów przekazała Pani Iwona Olszańska z PlusBanku.
Seniorzy aktywnie uczestniczyli w spotkaniu, zadawali mnóstwo pytań, na które otrzymywali praktyczne odpowiedzi. Konsensusem spotkania było wspólne wypracowanie zasad dotyczących skutecznego zarządzania swoim budżetem.
 
Wycieczka do Rezerwatu z dala od miejskiego zgiełku
W upalny, lipcowy dzień wybraliśmy się na wycieczkę by odpocząć na łonie natury zdala od miejskiego zgiełku do okolicznego Rezerwatu Przyrody „Debrza”. Znajduje się on w północnej części Tarnowa przy ul. Wiśniowej. Ten niewielki kompleks leśny należy do Zielonych Pereł Tarnowa. Jest znakomitym miejscem do odpoczynku i relaksu. Można tu wsłuchiwać się w piękny śpiew ptaków, pobiesiadować przy ognisku jak również pospacerować specjalnie przygotowanymi do tego celu ścieżkami.
Po długim spacerze po rezerwacie udaliśmy się na ulicę Bajkową do gospodarstwa Pani Krysi, gdzie wspólnie przy dźwiękach gitary oraz zapachu grillowanej kiełbaski spędziliśmy miło czas. Gospodyni poczęstowała nas pysznym plackiem z borówkami oraz babeczkami serowymi. Serdecznie dziękujemy Pani Krystynie za gościnę.
 
„Retro Zabawy”
W dniu 3 lipca 2015 r. w Parku Strzeleckim podopieczni DPS jak również uczestnicy spotkań w DDP wzięli udział w niecodziennej zabawie integracyjnej. W ramach akcji „Retro zabawy” seniorzy przedstawiali dzieciom, młodzieży oraz ich rodzicom zabawy, które były 50-60 lat temu popularne. Hecele, cymbergaj czy kapsle były wówczas sposobem na atrakcyjne spędzenie wolnego czasu. Seniorzy poprzez integrację międzypokoleniową dowiedli, że bez komputera, tabletu czy komórki mając kilka i naście lat można się świetnie bawić i miło spędzać czas.
W tym dniu również uczestniczyliśmy w dyskusji dotyczącej propozycji zajęć dla seniorów z Miasta Tarnowa. W dyskusji udział wzięli Pan Roman Ciepiela prezydent Miasta Tarnowa, Wiceprezydent Pani Dorota Krakowska oraz Prezes Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów w Tarnowie Pani Maria Gawle. Seniorzy aktywnie uczestniczyli w dyskusji i chwilami wprowadzali w zakłopotanie prowadzących.
 
Zdearzenia 2015 – Święto Miasta Tarnowa
Po raz kolejny uczestnicy spotkań w DDP włączyli się w obchody Święta Miasta Tarnowa. Atrakcji nie brakowało. Ulica Wałowa wypełniona była po brzegi barwnymi kramami z regionalnymi wyrobami. Jak na jarmark przystało było na ludową nutę.
Tłumy Tarnowian i okolicznych miszkańców podziwiało wytwory sztuki ludowej jak również degustowało potrawy reginalne. My również skorzystaliśmy z tej okazji i skosztowaliśmy galicyjskiego kompotu z grochem, wiejskiego smalczyku z ogórkami oraz pasztet z warzywami.
 
„Lato, lato wszędzie...”
Dzień 25 czerwca 2015 r. był dniem pełnym muzyki, radości i uśmiechów. Było tak dzięki spotkaniu, które odbyło się z okazji „Powitanie Lata”. Uczestnicy spotkań w DDP wraz z personelem świetnie się bawili podczas wspólnej zabawy na świeżym powietrzu. Było głośno, radośnie i bardzo przyjemnie. Choć małe chmurki przysłaniały słońce i powiewał chłodny wiatr nasze serca przepłniała radość z bycia razem. Zorganizowano mini zabawę taneczną, różne gry i zabawy ruchowe, a w powietrzu unosił się zapach grilowanej kiełbaski.
 
Festiwal Kreatywności 2015
W soboteę20 czerwca 2015 na parkingu przed Galerią Gemini Park, miał miejsce "I Tarnowski Festiwal Kreatywnosci - Kreator". Festiwal zorganizowany został przez Urząd Miasta Tarnów i Stowarzyszenie Siemacha. Festiwalowe pokazy przygotowało aż 17 organizacji pozarządowych, i skierowane ono było zarówno do najmłodszych, dorosłych i seniorów. Były to między innymi różnego rodzaju warsztaty, występy muzyczne, kabaretowe czy też zabawy.
Wsród wystepujących swoją aktywność artystyczną pokazała grupa teatralna, złożona z Seniorów ze Stowarzyszenia Srebrne Skronie działający przy DPS im.Św Brata Alberta w Tarnowie. Artystyczny ansambl ze Szpitalnej zaprezentował się w wiązance piosenek biesiadnych i pełnym humoru skeczu "Mąż i Żona".
 
"To właśnie Tarnów..."
W czerwcowe, słoneczne przedpołudnie wybraliśmy się na spacer do Muzeum Okregowego w Tarnowie. Tematem przewodnim wystawy była historia Tarnowa oraz regionu od czasów najdawniejszych do XX wieku. Poznaliśmy pradzieje powstania początkowo osady tarnowskiej, a następnie założycieli miasta Tarnowa. Zobaczyliśmy pierwowzór planu miasta z lotu ptaka. Wśród eksponatów nie zabrakło sylwetek znanych i cenionych Tarnowian oraz przedmiotów codziennego użytku tamtych czasów.
Dużym zainteresowaniem cieszyła się również wystawa pt. "W kręgu światła lampy naftowej". Eksponaty pochodzące z lat 1855-1925 cieszyły nasze oczy. Lampy naftowe poza swoim praktycznym zastosowaniem stanowiły ważny element wystroju. Często wykonywane były z drogich materiałów np. kości słoniowej, porcelany. Ówcześni mistrzowie rzemiosła artystycznego dokładali wiele starań by lampy były unikatowe. Była to niezwykła lekcja historii.
 
Majówka Integracyjna
Kilkadziesiąt osób bawiło się 12 maja 2015 roku na IX Majówce iIntegracyjnej w naszym ogrodzie. Uczestnicy Domu Dziennego Pobytu wspólnie z mieszkańcami zaprzyjaźnionych domów pomocy społecznej, wychowankami placówek opiekuńczo-wychowawczych z Tarnowa w rytmach cygańskiej zabawy spędziło to słoneczne popołudnie.
Nie zabrakło któtkiej historii dotyczącej romskiego życia, którą przedstawiła Pani Andraszowa, najstarsza mieszkająca w Tarnowie Romka. Ciekawy program artystyczny przedstawił również romski zespół taneczny. W takt cygańskich rytmów przygrywał zespół z WSD w Tarnowie. Wszyscy bawili się do późnych godzin popołudnoiwych.
 
Marsz Godności
Po raz kolejny uczestnicy spotkań wzięli udział w obchodach Małopolskich Dni Osób Niepełnosprawnych – Subregion Tarnowski 4-9.05.2015r. Uczestniczyliśmy we mszy świętej w Bazylice Katerdralnej oraz maszerowliśmy w rozśpiewanym i barwnym korowodzie ulicami Tarnowa.
Na tarnowskim Rynku odbyło się spotkanie z przedstawicielami władz Tarnowa, Dąbrowy Tarnowskiej, Brzeska oraz Urzędu Marszałkowskiego w Krakowie.
 
Śniadanie Wielkanocne
Coroczne śniadanie wielkanocne jest nie tylko okazją do spotkania w miłej, rodzinnej atmosferze w tym wyjątkowym świątecznym czasie, ale ma także na celu kultywowanie pięknych tradycji związanych z Wielkanocą, w tym także tradycji kulinarnych. Posiłek, na który zaproszono Panią Dyrektor Domu Pmocy Społecznej Renatę Michalik oraz uczestników spotkania składał się z potraw nieodłącznie związanych z Wielkanocą. Panie z sekcji kulinarnej przygotowały wyśmienity żur wielkanocny z jajkiem, białą kiełbasą, jajka faszerowane, wędliny oraz babki i mazurki.
DZIĘKUJEMY BARDZO!
 
Pisanki-Malowanki
Po raz kolejny uczestniczki naszego Domu brały udział w konkursie „Pisanki Wielkanocnej” organizowanej przez galerię Aniołowo. Podopieczne za swoją pracę otrzymały dyplomy oraz drobne upominki. Były niezmiernie dumne ze swoich osiągnięć, jak również z możliwości zaprezentowania swoich prac. Wszystkim zwycięzcom gratulujemy.
 
Zimowe harce seniorów
Zima w pełni. Gdzie tylko okiem sięgnąć – biało. Z zimy cieszą się nie tylko dzieci. Seniorzy z również jej wyczekiwali. Podczas spaceru grupa uczestników postanowiła wykorzystać puchową aurę na zimowe szaleństwa. W ruch poszły kule śniegowe i bitwa rozpoczęta. Trudno powiedzieć kto był zwycięzcą.
Wszyscy byli bardzo zadowoleni z wspaniałej zabawy i trochę zmęczeni. Jednak wystarczyło sił na ulepienie bałwana. Czyż nie jest piękny? Oceńcie sami.
"Stoi bałwan w kapeluszu.
Nic nie słyszy, nie ma uszu.
Ślepki z węgla patrzą krzywo
Którz ulepił takie dziwo?"
 
"Ach co to był za bal..."
Tegoroczne zapusty Tłustego Czwatrku połączone były z zabawą walentynkową oraz pożegnaniem karnawału. Wspólnie z mieszkańcami Domu Pomocy Społecznej tańczyliśmy w takt skocznych dźwięków, które porwały wszystkich seniorów do zabawy. Nie zabrakło konkursów, wspólnych śpiewów i dobrej zabawy oraz pączkowego poczęstunku. W czasie zabawy Panie zostały obdarowane przez mężczyzn serdzuszkami walentynkowymi wykonanymi podczas terapii zajęciowej.
Dzień ten był wyjątkowy jeszcze z jednego powodu. Pani Czesia nasza najstarsza uczestniczka obchodziła swoje 90-te urodziny. Wszyscy odśpiewali solenizantce 200 lat i życzyli dobrego zdrowia i pogody ducha. Jubilatka zapytana o receptę na długowieczność odpowiedziała: "Nie martw się na zaś, a będziesz długo żył". Nie zabrakło pysznego, urodzinowego tortu.
 
"Jest taki dzień, tylko jeden raz do roku..."
Dnia 18 grudnia 2014 roku w świątecznej atmosferze odbyło się w naszej społeczności spotkanie opłatkowe.
Swoją obecnością zaszczycili nas zaproszeni goście w osobie Pani Renaty Michalik Dyrektora Domu Pomocy Społecznej oraz księdza kapelana Grzegorza Nosala. Po przywitaniu gości seniorzy przedstawili krótki program artystyczny związany z refleksją na temat Bożego Narodzenia. Odświętny klimat nadał blask choinkowych światełek, łamanie się opłatkiem, życzenia oraz pogodny nastrój uczestników spotkania.
Na stole królowały tradycyjne, polskie potrawy, którymi wszyscy się rozkoszowali. Nie zabrakło wspólnego śpiewu kolęd, do których przygrywał jeden z uczestników Pan Wacek.
Wszystkim życzymy zdrowych,
pełnych nadziei i zrozumienia
Świąt Bożego Narodzenia
oraz szczęśliwego Nowego 2015 roku.
 
Pokoleniowy Dzień Seniora
Dopełnieniem obchodów Dnia Seniora był występ dzieci z Przedszkola Nr 5 z Tarnowa. Pełne wigoru i pogody ducha dzieci wniosły w serca seniorów wiele radości. Swoim urokiem i zaangażowaniem w grane role w przedstawieniu pt.”Zagubiony prezent” milusińscy dostarczyli seniorom wielu niezapomnianych chwil.
Przedstawienie obfitowało w wesołe piosenki, wiersze oraz tradycyjne tańce. Mali aktorzy prezentowali się doskonale. To była naprawdę wyjątkowa uroczystość, pełna uśmiechu i radości. Przedszkolaki nagrodzone zostały gromkimi brawami. Nie zabrakło miejsca na wspólne śpiewanie znanych i lubianych piesni biesiadnych. Na zakończenie spotkania przedszkolaki wręczyły seniorom własnoręcznie wykonane kwiaty.
 
Dzień Seniora
Tegoroczne obchody Dnia Seniora świętowaliśmy w dniach 1 i 2 października. 1 października Seniorzy na swoje święto zostali zaproszeni do Teatru im. L. Solskiego w Tarnowie. Organizatorem tego przecięwzięcia był Urząd Miasta Tarnowa oraz Fundacja Jana Hetmana Tarnowskiego. Seniorzy mieli możliwość zapoznać się z ofertami organizacji działających na ich rzecz. Nie zabrakło miejsca na spektakl w wykonaniu teatru „Tuptusie” oraz słodki poczęstunek.
Z kolei 2 października seniorzy świętowali na swoich włościach tj. w Domu Pomocy Społecznej przy ul.Szpitalnej 53. Stowarzyszenie Srebrne Skronie oraz Fundacja Jana Hetmana Tarnowskiego wspólnie przygotowali spotkanie integracyjne. Swoją obecnością zaszczycili nas m.in.: Magdalena Osiak Dyrektor Wydziału Polityki Społecznej UMT, Dorota Krakowska Dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej oraz Tomasz Kita Prezes Fundacji Jana Hetmana Tarnowskiego. Tu z kolei zaproszeni goście oraz seniorzy obejrzeli spektakl pt. „Mały Książe wśród kobiet” w wykonaniu grupy teatralnej działającej w Domu Dziennego Pobytu. Po części oficjalnej odbyła się zabawa taneczna, na której wszyscy wyśmienicie się bawili. O zaplecze muzyczne i gastronomiczne zadbała Fundacja Jana Hetmana Tarnowskiego. Dziękujemy bardzo. Wszystkim seniorom życzymy zdrowia, radości i ducha młodości.
 
„Żegnaj lato na rok...”
W dniu 23 września uczestnicy pożegnali lato. Ze względu na deszczową aurę naszą imprezę przenieśliśmy do świetlicy, ale nie zepsuło nam to humoru. Miła i ciapła atmosfera pozwoliła zapomnieć o padającym deszczu.
Gorące, letnie rytmy wszystkich porywały do tańca. Był walczyk, poleczka, jak również tango.
Nie zabrakło miejsca wspólny śpiew, zabawy ruchowe i konkursy oraz słodki poczęstunek.
Kawowe ptasie mleczko przygotowane przez sekcję kulinarną krzepiło naszego ducha i serce, dzięki czemu nie brakowalo sił do dobrej zabawy.
 
70 lat minęło
Osobistymi wspomnieniami uczestnicy spotkań w Domu Dziennego Pobytu uczcili 70-tą rocznicę Powstania Warszawskiego. Ich losy niejednokrotnie splatały się z tragicznymi wydarzeniami 1 sierpnia 1944 roku. Wśród uczestników są osoby, które bezpośrednio były związane z Powstaniem. Wspomnienia te wycisnęły wiele łez, chwil wzruszeń i refleksji.
Nasza społeczność symbolicznie oddała hołd ofiarom Powstania Warszawskiego poprzez wspólny śpiew pieśni powstańczych oraz projekcję filmu dokumentalnego pt. "Powstanie Warszawskie".
 
Powitanie lata
Dnia 25 czerwca br. w atmosferze piknikowej, w letniej aurze, na świeżym powietrzu i z muzyką na żywo powitaliśmy lato. Było to kolejne powitanie zorganizowane wspólnie z mieszkańcami Domu Pomocy Społecznej przy wypieczonej na ognisku kiełbasce oraz pieczonych ziemniaczkach na Dwudniakach.
Lato tak przez wszystkich wyczekiwanie powitaliśmy przy melodyjnych dzwiękach gitary, śpiewach do których przygrywałał niezawodny Pan Wacek, jeden z naszych uczestników.
Otaczająca zieleń drzew i krzewów stworzyły niepowtarzalny klimat dobrej zabawy i wypoczynku. Miłośnicy spacerów mieli możliwość przemieżenia trasy ścieżkami zdrowia prowadzącymi przez las.
Czas umilały nam obecne na polanie dzieci poprzez wspólny śpiew i pieczenie kiełbaski na ognisku.
Pobyt w plenerze, z dala od miejskiego zgiełku wprowadził wszystkich w iście letni nastrój, niezapomnianych wrażeń i pogody ducha. Z niecierpliwieniem oczekujemy kolejnego spotkania w doborowym towarzystwie na łonie natury.
 
Pomoc przedlekarska
W dniu 11.06.2014 podopieczni ośrodka wzięli udział w szkoleniu z zakresu pierwszej pomocy przedlekarskiej.
Przedcięwzięcie było możliwe do zrealizowania dzięki uczestnictwu w projekcie "Centrum Wolontariatu 60+", którego realizatorem jest Fundacja Jana Hetmana Tarnowskiego.
Uczestnicy zdobyli nie tylko wiedzę teoretyczną, ale również mieli możliwość przećwiczenia na manekinach udzielania pierwszej pomocy w nagłych wypadkach.
Ponadto każdy z uczestników za pomocą symulacji komputerowej mógł uratować komuś życie bądŸ nie, w zależności od skuteczności prowdzonych działań resystutacyjnych.
Było to bardzo interesujące i pouczające doświadczenie. Mamy nadzieję, że zdobyte informacje pozostaną na długo w naszej pamięci. Na koniec szkolenia każdy otrzymał poradnik dotyczący udzielania pierwszej pomocy.
 
Spacer nordycki
pomoc Walking - to spacer, marsz wzbogacony o uruchomienie obręczy barkowej poprzez użycie odpowiednio zaprojektowanych kijków. Powstały one w wyniku połączenia kijów trekkingowych i od nart biegowych. Specjalne uchwyty powodują odciążenie zarówno stawów kolanowych jak i kręgosłupa. Prostota, łatwość i bezpieczeństwo takiego marszu umożliwiają uczestnictwo w niej osób z różnego przedziału wiekowego i różnej kondycji fizycznej. Możemy uprawiać pomoc Walking w każdym klimacie, w dowolnym terenie, na wszystkich nawierzchniach i co ważne - przez cały rok i przez każdego!
Dynamiczne, pełne rozmachu chodzenie z kijkami pozwala zdobywać kondycję oraz rozwijać poszczególne grupy mięśni, które normalnie są zaniedbywane a zatem ćwiczyć całe ciało. Treningowi poddawane są jednocześnie nogi i biodra, jak i górna część ciała ręce, bark, ramiona, mięśnie klatki piersiowej oraz kręgosłup. Uczestniczą w tym niemal wszystkie mięśnie. Badania dowodzą czynne zaangażowanie około 90% mięśni ciała. Również spalanie kalorii jest intensywniejsze niż podczas biegania i to o 20% - przy czym obciążenie dla stawów i kręgosłupa jest w przypadku równego podłoża o około 5 kilogramów mniejsze. W trakcie godzinnego treningu oznacza to zmniejszenie obciążenia o 13 ton, przy jednoczesnym trenowaniu wytrzymałości i efektywności. Każde w ten sposób stymulowane włókno mięśniowe pomaga naszemu ciału zachować witalność, szczupłą sylwetkę i zdrowie. Przemiana materii podlega pozytywnej stymulacji, co wpływa na redukcję zbędnych kilogramów.
pomoc walking to wymarzony sport dla seniora. Nie wymaga on zbyt dużego obciążania organizmu. Idzie się w swoim tempie, co jest wyjątkową zaletą dla osób starszych. Aktywność fizyczna, szczególnie na świeżym powietrzu poprawia krążenie, działanie układu oddechowego, kondycję fizyczną i ogólne zdrowie. Nie inaczej jest z tym sportem dla seniora. Inaczej niż przy zwykłym marszu, w pomoc walking zaangażowane są także mięśnie górnej części ciała. Niektórzy wyliczają, że w marsz typu pomoc walking angażuje się aż 90 proc. wszystkich mięśni. pomoc walking to sport dla seniora także z innego powodu - na trening można wyjść ze znajomą osobą. Ten sport może więc wpływać także na życie towarzyskie seniora. Co więcej, kijki do pomoc walking zapobiegają nadwerężaniu stawów i pomagają utrzymać równowagę. Po kilku wyjściach na pomoc walking, najlepiej ze znajomą osobą, senior poczuje się pełen energii i satysfakcji.
W celu pobudzenia większej aktywności naszych uczestników została zainicjowana grupa pomoc walking. Realizacja tego przecięwzięcia była możliwa dzięki zaangażowaniu sponsorów. Udało się zakupić 5 kompletów kijków do pomoc walking. Do zajęć seniorzy przygotowywali się od miesiąca pod okiem studentów wydziału zdrowia PWSZ w Tarnowie. Były to wykłady, dyskusje i treningi dotyczące właściwego przygotowania i doboru sprzętu oraz techniki marszu nordyckiego.
Prostota, łatwość i bezpieczeństwo takiego marszu umożliwiają uczestnictwo w niej osób z różnego przedziału wiekowego i różnej kondycji fizycznej. Seniorzy spacerując na świeżym powietrzu poprawiają sobie krążenie, wydolność układu oddechowego oraz zapobiegają nadwyrężeniu stawów i utrzymaniu równowagi. Marsz pozwala im aktywnie i w miłym towarzystwie spędzić wolny czas. Zatem maszerujmy po zdrowie!
 
Marsz godności
W dniu 6 maja 2014 r. podopieczni naszego ośrodka włączyli się w obchody "Tygodnia Godności Osób Niepełnosprawnych w Tarnowie - Małopolskie Dni Osób Niepełnosprawnych".
Obchody rozpoczęliśmy od uroczystej mszy świętej w Katedrze tarnowskiej sprawowanej w intencji osób niepełnosprawnych.
Następnie dla podkreślenia wartości osób niepełnosprawnych, ich roli w społeczeństwie, problemów z jakimi się borykają oraz solidarności uczestniczyliśmy w "Marszu Godności" ulicami Miasta Tarnowa. W marszu wzięło udział kilkaset osób.
Panowała radosna atmosfera, niektórzy uczestnicy nieśli kolorowe baloniki. Spacerowaniu sprzyjała słoneczna pogoda. Była to doskonała okazja do wspólnej rozmowy, a także spotkania przyjaciół, których na co dzień się nie widzi.
By przypieczętować naszą integrację z osobami niepełnosprawnymi wysłaliśmy do nieba "balonowe światełka" na szczęście. Myślimy, że dotarły tam gdzie powinny.
 
Śniadanie wielkanocne
Kilkuletnią tradycją naszego ośrodka jest wspólne świętowanie Wielkiej Nocy. Do śniadania wielkanocnego podopieczni przygotowywali się od tygodnia wykonując w ramach terapii zajęciowej ozdoby na stół świąteczny oraz piekli mazurki i babki piaskowe. Grupa kulinarna również sama przygotowała tradycyjną potrawę wielkanocną mianowicie żurek staropolski według własnej receptury (w zakładce przepisy).
Na spotkanie została zaproszona Pani Dyrektor DPS, która została przywitana przez Radę Seniorów w imieniu wszystkich uczestników. Przedstawiciele Domu podziękowali Pani Dyrektor za możliwość zorganizowania śniadania wielkanocnego oraz wespólne świętowanie. Wszyscy składali sobie życzenia dzieląc się symbolicznie jajkiem.
Miła, rodzinna atmosfera pozwoliła choć na chwilę zapomnieć o troskach dnia codziennego.
Wszelkie prawa zastrzeżone. © 2008-2012 DPS Tarnów