logo
Dom Pomocy Społecznej
im. Świętego Brata Alberta w Tarnowie

ul. Szpitalna 53, 33-100 Tarnów
tel/fax: 14 6888-666, e-mail: dpstarnow@dps.okay.pl
  
 
Wydarzenia  
 
 
 
Spotkanie integracyjne „Polskie Państwo Podziemne”
11 marca podopieczni DDP wspólnie z Harcerzami z  5 Tarnowskiej Drużyny Harcerskiej im. Janusza Korczaka oraz uczniami Szkoły Podstawowej im. Stanisława Wyspiańskiego w Żabnie rozmawiali o znaczeniu służby harcerskiej w ich życiu.
Celem tego spotkania było rozbudzenie zainteresowania młodych ludzi, w szczególności harcerzy, historią Polski, działalnością harcerstwa podczas II wojny światowej, wojennymi życiorysami harcerzy, a także miejscami pamięci.   
Ta bardzo nietypowa i ciekawa lekcja historii pozwoliła skonfrontować wyobrażenie o „Polskim Państwie Podziemnym” przez samych seniorów jak i harcerzy. Dzięki wspólnym grom historycznym, układaniu puzzli seniorzy mogli podzielić się swoim doświadczeniem związanym z bycia harcerzem i przywołać wspomnienia tamtych lat.
 
DZIEŃ ŁASUCHA
20.02.2020r Tego dnia obchodziliśmy Dzień Łasucha czyli Tłusty Czwartek. Jest to dzień rozpoczynający ostatni tydzień karnawału. Jak przystało na "Tłusty Czwartek" czyli tzw. zapusty, można objadać się do woli pączkami i łakociami. 
Z tej okazji została zorganizowana taneczna kawiarenka w naszym Domu. Podopieczni wspólnie z mieszkańcami DPS bawili się, spalając zbędne kalorie na parkiecie. Były zabawy i konkursy, nie brakowało też chętnych do wspólnego śpiewania.  
Do tańca przygrywał zespół „Legato”.który tego dnia miał dużo pracy, gdyż napływające tego dnia życzenia i dedykacje w większości wymagały żywego i skocznego repertuaru.  Góra pączków,wspólna zabawa to najlepsza okazja do nawiązywania bliższych znajomości bo nic tak nie łączy jak wspólne szaleństwo, integracyjna zabawa i towarzyszący temu dobry humor.
 
Walentynki
Tegoroczne Święto Zakochanych obchodziliśmy z wielką celebrą. Podczas uroczystego spotkania, podopieczni zaprezentowali miłosne wiersze, które ubarwiane były utworami muzycznymi o tematyce również miłosnej.
Walentynkowemu spotkaniu towarzyszyły liczne wróżby oraz konkursy. Oczywiście jak przyjęty zwyczaj każe, podopieczni obdarowali swoje zaprzyjaźnione koleżanki i kolegów miłymi niespodziankami. Wręczali sobie nawzajem piękne serduszka, które własnoręcznie wykonali podczas zajęć terapeutycznych
Tańcom i śpiewom nie było. Dopełnieniem klimatu walentynkowej zabawy był plebiscyt na najsympatyczniejszego „Walentego” i najsympatyczniejszą „Walentynkę”
 
Dzień Babci i Dziadka
21,22 stycznia to szczególne dni w roku, w których wszystkie wnuczęta mogą wyrazić swoją wdzięczność za trud i oddanie oraz wszystko to, co od nich otrzymują - to Dzień Babci i Dzień Dziadka.
We wtorek 21 stycznia 2020r., obchodziliśmy uroczyście Dzień Babci i Dziadka. Z tej okazji z występem kolędniczym oraz życzeniami przybył zespół ludowy „Kumotry”.Seniorzy seniorom sprawili swoim występem wspaniałą niespodziankę, która na długo pozostanie w sercu każdej Babci i każdego Dziadka.
Z kolei 24 stycznia przybyły dzieci z placówki opiekuńczo-wychowawczej „Słoneczny Dom”. Seniorzy ze wzruszeniem patrzyli na młodych artystów i wielkimi brawami dziękowali za występy. Atmosfera była wyjątkowa, pełna ciepła, radości oraz wzruszeń. Każda Babcia i każdy Dziadek otrzymał od przybranego wnuka własnoręcznie wypiekane amoniaczkowe ciasteczka.
Dziękujemy ze te wspaniałe chwile.
 
Spotkanie opłatkowe
Święta Bożego Narodzenia to najbardziej uroczysty i wzruszający czas, to czas serdecznych spotkań, refleksji.W tym wyjątkowym i uroczystym nastroju odbyło się spotkanie opłatkowe w Domu Dziennego Pobytu.
Świąteczna i rodzinna atmosfera przepełniona wzajemną życzliwością i zrozumieniem towarzyszyła zaproszonym gościom, seniorom i pracownikom. Przy dźwiękach kolęd łamaliśmy się opłatkiem i składaliśmy sobie życzenia świąteczne oraz noworoczne.
Ważnym elementem tradycji naszego Domu są potrawy, które towarzyszą nam od lat i które w tym dniu mają wyjątkowy smak. Na stole znalazły się: smażone ryby, pierogi z kapustą i grzybami, barszcz czerwony z uszkami, krokiety oraz ciasta i owoce
Na zakończenie spotkania rozbrzmiewały najpiękniejsze polskie kolędy, które dają nam wiarę i nadzieję na lepsze jutro
 
Betlejemskie Światło Pokoju
Jest już tradycją, że co roku przed jednym z najwspanialszych ze Świąt - Świąt Bożego Narodzenia skauci słowaccy przekazują Betlejemskie Światło Pokoju polskim harcerzom.
Dzisiaj tj.17 grudnia 2019 nasz Dom odwiedzili harcerze z 5 DH im. Janusza Korczaka z Żabna, dzięki którym po raz kolejny Betlejemskie Światło Pokoju zawitało w naszych skromnych progach. Harcerze wspólnie z seniorami zaśpiewali kolędy i złożyli sobie życzenia świąteczne. Seniorzy otrzymali od harcerzy własnoręcznie wykonane kartki świąteczne oraz pierniczki. Dziękujemy harcerzom za podtrzymywanie tej pięknej tradycji oraz za pamięć o starszych, samotnych i niepełnosprawnych.
 
Andrzejkowo-Mikołajkowe spotkanie
Po koniec listopada mieszkańcy DPS i DDP wspólnie bawili się podczas zabawy andrzejkowej i spotkaniu ze Świętym Mikołajem. Tegoroczne Andrzejki podzieliliśmy na dwie części.
Podczas pierwszej części czas umilał nam zaprzyjaźniony Zespół Klikowianie, który swoim występem sprawił nam wiele radości. Dodatkową atrakcją tego spotkania było wkroczenie z podarunkami Świętego Mikołaja.
W programie znalazły się tradycyjne wróżby andrzejkowe. Nie zabrakło wróżb z kart, przepowiadania imion przyszłych wybranek i wybrańców oraz drzewka szczęścia. Nad przebiegiem wróżb czuwała wróżka Anabel. Wróżby przeplatane były tańcami oraz zabawami przy skocznej muzyce disco-polo, którą prowadzili alumni WSD z Tarnowa. Nic nie było wstanie zakłócić tej wspaniałej atmosfery, nawet pojawienie się Pani Inspektor – Wróżbitki. W każdym z uczestników pozostały niezapomniane wrażenia. Z niecierpliwością czekamy na kolejne Andrzejki.
 
Święto Niepodległości
11 listopada to dla Polaków ważny dzień, to ŚWIĘTO ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI.To czas refleksji nad przemijaniem oraz dzień okazywania szacunku tym żołnierzom i ich dokonaniom, którzy pełniąc ofiarną służbę w kraju i poza jego granicami oddali życie w imię najwyższych wartości, jakimi są pokój, wolność, sprawiedliwość i godność człowieka.
W hołdzie tym, którzy oddali swoje życie walcząc o wolność i niepodległość naszej Ojczyzny w dniu 8 listopada o godzin ie 11:11 odwiedziliśmy cmentarz wojenny nr 2012 mieszczący się w naszym sąsiedztwie, gdzie na uroczystym Apelu Pamięci odśpiewaliśmy hymn oraz złożyliśmy kwiaty i zapalili znicze.
Cześć naszej pamięci.
 
„Gdyby śmierci nie było nikt z nas by już nie żył.
Przemijamy jak wszystko
by w ten sposób przetrwać.”
Jan Twardowski
 
Pamięć i zaduma
W te jesienne październikowo-listopadowe dni nekropolie przybrały odświętną szatę przypominając o święcie Tych, którzy odeszli już do Wieczności. W atmosferze ciszy i zadumy mogliśmy się pochylić nad nieuchronnym przemijaniem ludzkiego życia.
Na jednej z tarnowskich nekropolii odwiedziliśmy groby zmarłych naszych koleżanek i kolegów, a także groby naszych bliskich. Złożyliśmy wiązanki kwiatów, a na dowód naszej pamięci, przyjaźni i miłości zapaliliśmy znicze.
 
Dzień Seniora
1.10.2019r. jak co roku podopieczni Domu Dziennego Pobytu oraz mieszkańcy Domu Pomocy Społecznej wspólnie świętowali z okazji Dnia Seniora.
Po złożeniu życzeń przez Panią Renatę Michalik Dyrektora Domu na scenie pojawił się zespół „Cafe pod jesienną różą” z humorystycznym przedstawieniem „Sąsiedzkich porachunków” oraz „Motyle w brzuchu po siedemdziesiątce – czyli 11 chorób, które nie są miłością
Nie zabrakło również wspólnego śpiewu w z zespołem „Klikowianie”, który umilał nam czas swoim występem, a na zakończenie spotkania był słodki poczęstunek.
W ramach trwającego Tygodnia Seniora podopieczni wybrali się do Strefy Aktywności, gdzie mogli się zapoznać z ofertą skierowaną do seniorów dotyczącą utrzymania kondycji fizycznej.
Pan Roman Ciepiela Prezydent Miasta Tarnowa pokrótce podsumował wydarzenia, w których uczestniczyli seniorzy w ostatnim roku oraz złożył na ręce przybyłych osób serdeczne życzenia dla wszystkich seniorów.
Na zakończenie obchodów Tygodnia Seniora przedstawiciele Rady Seniorów oddali symboliczny klucz do Bram Miasta., na którym dokonaliśmy pamiątkowego wpisu.
Wszyscy świetnie się bawili i w pogodnych nastrojach powrócili do domu.
 
Piknik integracyjny „Barwy Regionu”
W regionalnych kolorach i w biesiadnym nastroju wspólnie z pensjonariuszami DPS w Tarnowie ul. Czarna Droga żegnaliśmy tegoroczne lato. Wszyscy świetnie bawiliśmy się w pogodnej i miłej atmosferze.
Promienie słońca zachęcały nas do wspólnej zabawy na świeżym powietrzu. Gospodarze przygotowali dla zaproszonych Gości szereg atrakcji: konkursy, loterię fantową, zabawę taneczną oraz wystawę obrazów z Zalipia. Występ młodzieży i seniorów z zespołu TU AIDA, który działa w MCAS umilał nam to słoneczne popołudnie
Dziękujemy gospodarzom za zaproszenie
 
Pożegnanie lata
Po raz kolejny podopieczni Domu Dziennego Pobytu wraz z Mieszkańcami DPS mieli wielką przyjemność wspólnie pożegnać odchodzące lato.
Miejscem tej wspaniałej imprezy były malownicze Janowice. Dzięki gościnności gospodarzy tamtejszego Domu Weselnego spędziliśmy miło czas.
Prawdziwą frajdą okazał się spacer dworskimi ścieżkami z zagadkową Wioską Smerfów oraz jazda Ciuchcią. Przedpołudniowy piknik dał wszystkim wytchnienie od miejskiego zgiełku, chwile relaksu na łonie natury, a także przyjemność z wspólnej zabawy i grillowania.
Jeszcze raz bardzo dziękujemy gospodarzom za gościnność.
 
PÓŁMETEK WAKACJI
Dzięki Stowarzyszeniu Srebrne Skronie oraz pomocy studentów PWSZ w Tarnowie seniorzy mogli aktywnie spędzić czas letniego wypoczynku.
Podsumowując półmetek wakacji w ostatni tydzień lipca zorganizowaliśmy „Pod wierzbami” wspólnie z mieszkańcami DPS spotkanie integracyjne, by aktywnie i radośnie spędzić wolny czas.
Dużą dawkę wrażeń dostarczyły seniorom zajęcia sportowe oraz zabawy z wykorzystaniem husty animacyjnej.Konkurencje wymagały od uczestników nie tylko sprytu, ale znacznej kreatywności, pubudzały ich zmysły i zręcznoś.Na chwilę pozwoliły zapomnieć o troskach dnia codziennego.
Na zakończenie wspólnej zabawy przygotowano grilowy poczęstunek. Dziękujemy.
 
Wakacyjne spotkanie folkowe
W dniu 16 lipca w naszym skromnych progach gościliśmy wspaniałych, żywiołowych i rozśpiewanych gości.
W plenerze w naszym zielonym azylu „Pod wierzbami” wystąpił zespół folklorystyczny „Klikowianie”, który zaprezentował swój wielki, nietuzinkowy talent, a także niecodzienne umiejętności wokalne.
Zespół śpiewał znane i mniej znane pieśni biesiadne i nie tylko. W swoim repertuarze „Klikowianie” zaprezentowali kilka własnych utworów, tekstów i kompozycji. Porywające brzmienia zachęcały nie tylko do wspólnego biesiadowania, ale również do tańca.
Na zakończenie spotkania wszyscy otrzymali pamiątkowe zdjęcia oraz małe co nieco. Koncert ten na dlugo pozostanie w naszych sercach, sprawił, że na chwilę zapomnieliśmy o naszych codziennych troskach. Dziękujemy.
 
Powitanie Lata
25 czerwca 2019 roku w plenreach naszego Domu odbyła się długo oczekiwana impreza integracyjna z okazji powitania lata. Współorganizatorem zabawy było Stowarzyszenie Srebrne Skronie. Tego dnia pogoda nam sprzyjała, było bardzo słonecznie i gorąco, nie tylko w naszych sercach.
Wspólny śpiew, zadowolenie, uśmiech na twarzach były dowodem dobrej zabawy. Uczestnicy wspólnej zabawy chętnie brali udział w różnych konkursach, głównie muzycznych.
Nie zabrakło też tego dnia potańcówki, przy której w rytm skocznej muzyki porwani do tańca podopieczni odtańczyli marsz na powitanie lata.
Nie lada atrakcją, pomimo lejącego się z nieba żaru okazała się kiełbaska z grila. Wszyscy w życzliwej, pełnej humoru atmosferze doskonale się bawili.
 
Niezwykłe upominki
„Im dajesz więcej, tym większym się stajesz. Ale potrzebny jest ktoś, aby przyjmować. Bowiem dawać to nie znaczy tracić..” [Antoine de Saint-Exupéry]
Dzielenie się z innymi ludźmi tym, co mamy, jest jedną z najpiękniejszych rzeczy, jakich możemy dokonać w swoim życiu. Niezależnie od naszego statusu, pozycji, wieku czy sytuacji materialnej umiejętniość dzielenia się jest wspaniałym gestem.
Właśnie za ten gest, wsparcie i chęć niesienia pomocy pragniemy wyrazić głęboką wdzięczność Nowożeńcom Paulinie i Piotrowi, którzy z własnej inicjatywy podarowali nam szereg upominków. Państwo Młodzi obdarowali nas niezbędnymi do terapii zajęciowej materiałami papierniczymi, szkicownikami, kolorowankami, różnorodnymi grami planszowymi, puzzlami, które pozwolą na aktywnie zagospodarowanie wolnego czasu i dobrą zabawę. Cieszymy się, że są jeszcze w naszym otoczeniu osoby, którym nie jest obojętny los seniorów. Zapewniamy, że podarowane przedmioty zostaną przez nas dobrze wykorzystane.
DZIĘKUJEMY
i

Na nowej drodze życia Życzymy Młodej Parze,
By im życie dało wszystko,
Co może dać w darze:
Szczęście, pogodę w miłości
I uśmiech wiecznej radości!

Wdzięczni podopieczni
 
Śniadanie Wielkanocne
Tradycje Świąt Wielkanocnych są jak co roku uroczyście obchodzone w naszej społeczności. Wszyscy przygotowujemy się dużo wcześniej do uroczystego Śniadania Wielkanocnego, wykonując dekoracje, stroiki, które przyozdabiają nasz stół świąteczny.
Do wspólnego śniadania usiedliśmy z tymi, którzy na codzień są znami. Na świątecznym stole nie zabrakło wielkanocnych potraw tj: żurku, sałatki jarzynowej, jajek z chrzanem, babki piskowej, sernika oraz mazurka. Rodzinna atmosfera wspólnego śniadania wielkanocnego była bardzo wzruszająca i uroczysta.
 
Harcerskie Spotkanie
Wtorkowe przedpołudnie 16 kwietnia br. spędziliśmy wspólnie z 5 Tarnowską Drużyną Harcerską im. Janusza Korczaka działającą przy Szkole Podstawowej w Żabnie.
Harcerze przygotowali dla wszystkich podopiecznych okolicznościowe kartki z życzenoiami świątecznymi jak również okolicznościowy występ. Spotkanie to było swietną okazją do śpiewu harcerskich piosenek i przypomnieniem znaczenia harcerstwa we współczesnym świecie. Jak się okazało dla wielu podopiecznych spotkanie było miłym wspomnieniem młodzieńczych lat. Na zakończenie spotkania harcerze złożyli życzenia seniorom i wręczyli własnoręcznie wykonane kartki wielkanocne, a my na ręce drużynowej, pwd. Renaty Kawuli wręczyliśmy okolicznościowy stroik. Dziękujemy bardzo!
 
Innowacje społeczne
W dniu 25 marca 2019r. odbyło się w naszej placówce szkolenie prowadzone przez pracowników Subregionalnego Centrum Wsparcia Opiekunów Nieformalnych Osób Niesamodzielnych Bezpieczna Przystań w Tarnowie. Celem spotkania było przedstawienie seniorom zastosowania nowych technologii w życiu codziennym: urządzenia do teleopieki. Na podkreślenie zasługuje fakt, że dzięki nowoczesnej technologii seniorzy mogą otrzymać proste w obsłudze urządzenie do teleopieki wyposażone w przycisk alarmowy, który pozwala osobie niesamodzielnej połączyć się z Centrum Zdalnej Opieki Medycznej i wezwać pomoc. Urządzenie to umożliwia zdalne monitorowanie osoby niesamodzielnej w tym obłożnie chorych, seniorów, osób niepełnosprawnych przez wyszkolony personel medyczny. Pracownicy zapoznali podopiecznych z powyższą ofertą jak i szczegółowymi warunkami użytkowania opasek.
Została również przedstawiona oferta dotycząca możliwości bezpłatnego wypożyczenia w „Bezpiecznej Przystani” sprzętu rehabilitacyjnego i użytkowania go w warunkach domowych. Zachęcamy wszystkich seniorów, szczególnie samotnych, chorych do skorzystania z powyższej oferty!
 
Tłusty Czwartek
28 lutego 2019 wspólnie z pensjonariuszami DPS obchodziliśmy Tłusty czwartek. Przy wspólnej zabawie i objadaniu się pączkami, zastanawialiśmy się nad genezą tego dnia. Okazalo się, że zwyczaj objadania się pączkami w Polsce pojawił się dopiero XVI wieku. Początkowo pączki były nadziewane małym orzeszekiem lub migdałem.
Według porzekadła kto nie skusi się tego dnia na ani jednego pączka, w dalszym życiu nie będzie mu się wiodło. Aby tradycji stało się zadość i wszyscy cieszyli się dostatkiem oraz powodzeniem, objadaliśmy się pączkami do syta. Odśpiewaliśmy „Pączkowy Hymn” i na tym zakończyliśmy to bardzo słodkie i wyjątkowe spotkanie.

„Pośród wielu celów w życiu
Jeden tylko ma znaczenie:
Tylko kochać, być kochanym
Oto nasze przeznaczenie”

 
Walentynki
14 luty to wyjątkowy dzień w kalendarzu DZIEŃ ZAKOCHANYCH.
W tym dniu okazywaliśmy sobie w sposób szczególny sympatię, zainteresowanie, szacunek, i miłość .Wspólnie z mieszkańcami DPS świętowaliśmy Walentynki.
Miłą niespodzianką był konkurs „Rozdartych serc”, podczas którego każda bawiąca się osoba miała za zadanie odszukać swoje drugie serce. Podopieczni bez trudu odnaleźli druga połowę, z czego byli bardzo zadowoleni. A tym, którym się nie udało z nadzieją wyglądają kolejnych Walentynek.
Duże zainteresowanie wzbudziła również skrytka Walentynowa, do której od tygodnia podopieczni wrzucali Walentynki adresowane do wybranych przez siebie osób. Były wiersze miłosne, piosenki oraz zabawa taneczna, która poruszyła serca wszystkich. To był cudowny DZIEŃ ZAKOCHANYCH
 
Dzień Babci i Dziadka
W dniu 23 stycznia gościliśmy w naszych skromnych progach młodzież i dzieci z placówki Opiekuńczo-Wychowawczej „Słoneczny Dom” z Tarnowa.Okazją do wspólnego biesiadowania był Dzień Babci i Dzień Dziadka.
Dzieci w mosłowno-muzycznym zgodnie podkreślały „iż  dziadkowie są doskonałymi przewodnikami po świecie majsterkowania, a babcie po krainie kulinarnych przysmaków”. Seniorzy wspólnie z młodzieżą pokolędowali, pobiesiadowali jak również powspominali młodzieńcze lata. Podopieczni otrzymali od dzieci słodkie podarunki – własnooręcznie pieczone mufinki. Dziękujemy za pamięć i zapraszamy na kolejne spotkanie integracyjne.
 
Bal karnawałowy
W dniu 16 stycznia br. Wspólnie z mieszkańcami DPS środowe popołudnie upłynęło w rytmie karnawałowych przebojów. Zabawa oraz wspólne zmagania w licznych konkursach wywołały wśród uczestników mnóstwo radości.
Najważniejszym konkursem wieczoru były jednak wybory króla i królowej balu, księżniczek, dam dworu oraz dworzan. Księżniczkamui zostały pani Marysia i pani Emilka, zaś dworzaninami byli pan Jan i pan Walerian.Cała królewska świta zatańczyła wspólnie Poloneza. Było wesoło i kolorowo, humory wszystkim dopisywały. Karnawałowy nastrój na długo pozostanie w sercach uczestników.
 
Spotkanie wigilijne
W ciepłej i rodzinnej atmosferze 21 grudnia 2018 roku w ten najpiękniejszy okres , pełen spokoju i wytchnienia zasiedliśmy wspólnie do wigilijnego stołu.
Swoją obecnością zaszczycili nas: Pani Dorota Krakowska Zastepca Prezydenta Miasta Tarnowa, Pani Irena Stelmaszczuk-Nyczaj, Pani Małgorzata Proszowska, Pani Renata Michalik, Pani Halina Mleczko oraz ksiądz kapelan Grzegorz Nosal.
Przy dźwiękach tradycyjnych polskich kolęd, łamaliśmy się opłatkiem i składaliśmy sobie świąteczne życzenia płynące prosto z serca. Unoszący się zapach potraw wigilijnych jak również wspólny śpiew kolęd podkreślał wyjątkowość tej uroczystości. Przy pięknie nakrytym stole, pełnym świątecznych smakołyków zapomieliśmy o codzienności i daliśmy się ponieść magicznej atmosferze.
 
Mikołajki
Z utęsknieniem wyczekiwaliśmy w tym roku na Świętego Mikołaja. Mieliśmy obawy czy wogóle do nas przyjedzie, gdyż za oknem aura raczej wiosenna niżeli grudniowa. A tu niespodzianka!
Mikołaj co prawda nie przyjechał do nas na saniach, ale samochodem i w dodatku z dużymi prezentami oraz ze swoim pomocnikiem Kubą. Każdego z nas obdarował czekoladą, zapytał o zdrowie i samopoczucie. Na zakończenie wręczył wspaniałe prezenty.
Otrzymaliśmy rotor do ćwiczeń kończyn górnych, chustę animacyjną oraz piłki do ćwiczeń. Dziękujemy bardzo naszemu Mikołajowi, że o nas pamięta i dzięki jego prezentom jeszcze milej będziemy mogli spędzać czas. Tegoroczne prezenty zostały dostarczone przez NZOZ „MARO-MED” Barbara Malinowska.

BARDZO DZIĘKUJEMY!

 
Droga do Niepodległości
Przedszkolaki z Przedszkola Nr 5 z Tarnowa i Przedszkola z Woli Rzędzińskiej przybyli do naszej społeczności by wspólnie świętować 100-lecie Odzyskania przez Polskę Niepodległości.Jest to bardzo ważne wydarzenie w życiu każdego narodu, a dla nas Polaków ma szczególną wartość. Cieszymy się, że rośnie nam wspaniałe pokolenie patriotów dla których słowo Ojczyzna ma takie samo znaczenia jak dom czy rodzina.
Z wielkim wzruszeniem i dumą obejrzeliśmy przedstawienia przedszkolaków z okazji Odzyskania Niepodległości.Są oni dumni z tego, że są POLAKAMI czego wyrazem była ich postawa oraz zaangażowanie podczas przedstawienia. Młodzi przyjaciele przypomnieli nam, że pielęgnowanie tradycji, kultury należy do obowiązków każdego obywatela.
 
100 rocznica Odzyskania Niepodległości
W 1795 roku nasi zaborcy: Austria, Rosja i Prusy dokonali ostatecznego rozbioru Polski i kraj nasz znikł z mapy Europy. Polacy jednak nie poddawali się i konsekwentnie dążyli do wolności. W 1918 roku Rzeczpospolita uzyskała upragnioną niepodległość.Na pamiątkę tego wydarzenia co rocznie 11 listopada obchodzimy Święto Niepodległości.
Z okazji 100 rocznicy Odzyskania przez Polskę Niepodległości w dniu 9 listopada wzięliśmy udział w uroczystym Apelu Niepodległościowym. Na cmentarzu Wojennym nr 202 w Tarnowie wspólnie z mieszkańcami i uczniami Zespołu Szkół Ogolnokształcących nr 4 w Tarnowie uczciliśmy ten wielki dla Polaków Dzień.Wspólnie odśpiewaliśmy hymn oraz pieśni patriotyczne. Zapaliliśmy znicze na symbolicznych grobach tych, którzy walczyli o naszą wolność. Każdy z uczestników otrzymal symboliczną, niepodległościową pocztówkę.
 
Czas zadumy i refleksji
Listopadowe, słoneczne dni zachęcają nas do spędzania wolnego czasu na swieżym powietrzu.Wybraliśmy się na spacer do jednej z największych, tarnowskich nekropolii by odwiedzić groby naszych bliskich. Ten czas zadumy i refleksji wprowadził nas w nostaligiczny nastrój.
Pokłoniliśmy się nad grobami Żołnierzy Armii Krajowej, Nieznanych Żołnierzy z różnych stron świata, którzy oddali życie za wolność naszej ojczyzny. Przystanęliśmy i zapaliliśmy znicze nad grobami naszych przyjaciół, z którymi jeszcze nie tak dawno wspólnie spacerowaliśmy. Jesteśmy dumni, że możemy pielęgnować piekną tradycję jaką jest oddawanie czci naszym bliskim zmarłym.
 
Dzień Seniora
W naszej społeczności tegoroczne obchody Dnia Seniora rozpoczęliśmy 26 września br. W kameralnym gronie z mieszkańcami DPS przy śpiewie, licznych zabawach i konkursach miło spędziliśmy to popołudnie. Całą imprezę uświetnił występ zespołu „Cafe pod jesienną różą” swym kabaretowym repertuarem. Wszyscy rozbawieni do łez, w pogodnym nastroju świętowali to ważne dla nich wydarzenie.
Kolejnym wydarzeniem wpisanym w wspólne świętowanie była Tarnowska Gala Seniora, która odbyła się 28 września.
Podczas tego spotkania mieliśmy możliwość zintegrowania się ze wszystkimi organizacjami z terenu Tarnowa działającymi na rzecz seniorów. W tym dniu również rozpoczęto kampanię „Bezpieczny senior” dotyczącą ochrony osób starszych przed oszustwami. Przy Złotych Przebojach Seniorów w wykonaniu zespołu „Bartek Szu & Te Fajne Dziewczyny” w atmosferze życzliwości i empatii spędziliśmy czas.
Zwieńczeniem Tarnowskiego Tygodnia Seniora było Babie Lato na Tarnowskich Błoniach. Tłumy mieszkańców w różnym wieku, w wśród nich nasza ekipa świetnie bawili się przy dobrej muzyce i promieniach słońca. W tym dniu seniorzy zwrócili włodarzowi miasta symboliczny „Klucz do dobrego życia”.
 
„Biesiada przy polskiej piosence”
Seniorzy z DDP oraz DPS śpiewem i tańcem żegnali tegoroczne lato na integracyjnym spotkaniu zorganizowanym w DPS Czarna Droga.
„Biesiada przy polskiej piosence” jak podkreśliła Pani Marzanna Mróz Dyrektor domu to również inauguracja Święta wszystkich seniorów.
Nie lada atrakcją dla przybyłych gości była „Bitwa na głosy” polegająca na zaśpiewaniu znanej polskiej piosenki. Jury miało duży problem z wyłonieniem zwycięzcy, ponieważ wykonawcy podeszli do tematu odpowiedzialnie i bardzo dobrze się przygotowali. W związku z powyższym wszyscy uczestnicy zasłużyli na I miejsce i otrzymali pamiątkowy dyplom.
Spotkanie to było pełne niezapomnianych wrażeń. Występ zespołu ludowego „Bobrowianie” umilał dodatkowo przybyłym gościom czas. Gospodarze zadbali o dobrą zabawę, poczęstunek i fantastyczną atmosferę.
 
Relaks w Janowicach
4 września wybraliśmy się do malowniczych Janowic na piknik integracyjny wspólnie z mieszkańcami DPS.
Dzięki gospodarzom Domu Weselnego, na terenie rekreacyjnym, wśród blasku promieni słonecznych przebijających się przez otaczającą zieleń, rozległych ogrodów, altany nad stawem, wieżyczki oraz dziedzińca z ławkami i huśtawką spędziliśmy miło czas.
Prawdziwą atrakcją dla wszystkich była przejażdżka Pendolino oraz Ciuchcią, którą co poniektórzy próbowali poprowadzić.
Dużym zaskoczeniem dla nas była możliwość zobaczenia niespotykanych gatunków zwierząt tj. wielbłąda, alpaki oraz kucyka. Wspaniała atmosfera towarzysząca spotkaniu, śpiewy, zabawa, grilowanie i moc atrakcji dodatkowo umilały nam czas i podkreślały piękno krajobrazu.
 
WITAJ LATO!
Tegoroczny początek lata niestety nie możemy zaliczyć do zbyt udanych, a to ze względu na kapryśną pogodę. Choć chmury przysłaniały chwilami błękit nieba i tak bardzo cieszyliśmy się ze wspólnie spędzonych chwil w ogrodzie by uczcić tą najpiękniejszą dla nas porę roku.
Wspólnie z mieszkańcami DPS witaliśmy lato przy dzwiękach skocznej muzyki oraz kiełbasce z grila. Wszystkim towarzyszyła letnia atmosfera, nie zabrakło tańców, wspólnego śpiewania biesiadnych przebojów oraz doborowego towarzysztwa. Bardzo dziękujemy Stowarzyszeniu Srebrne Skronie, dzięki któremu odbyła się ta plenerowa impreza. Oby całe lato minęło nam w tak miłej atmosferze!
 
"Magia letniego przesilenia"
W czwartek 21 czerwaca wyruszyliśmy na powitanie lata połączonego z "Magią letniego przesilena". Obchody rozpoczęły się o 10:00 w Zaułku Łokietka przy ul. Wałowej, który po brzegi był wypełniny przez mieszkańców miasta oraz naszych milusińskich.
Uroczystego otwarcia dokonał Pan Roman Ciepiela Prezydent Tarnowa. Wśród zaplanowanych zabaw, gier i niespodzianek dużym powodzeniem cieszył się kącik wynalazców oraz wspólne plecienie wianków.Zgodnie z tradycją Nocy Świętojańskiej seniorzy wzięli udział w konkursie na najpiękniejszy wianek.
 
Finał Małopolskich Dni Osób Niepełnosprawnych
Dnia 19 czerwaca 2018 uczestniczyliśmy w Finale Małopolskich Dni Osób Niepełnosprawnych. Uroczystość finalna, biesiada integracyjna "Wolność jest w nas", odbyła się w miejscu, które od lat łączy pokolenia.
Tarnowski AMFITEATR tego dnia był wypełniony po brzegi. Liczne atrakcje, wspólny śpiew pieśni patriotycznych i niepodległościowych oraz słoneczny dzień zachęcały wszystkich do wspólnej zabawy.
 
Śniadanie Wielkanocne
4 kwietnia 2018 w świetlica naszego Domu wypełniła się po brzegi bowiem wszyscy uczestnicy spotkań wraz z zaproszonymi gośćmi w osobie Pani Renaty Michalik Dyrektor Domu Pomocy Społecznej im. Świętego Brata Alberta oraz Pani Agnieszki Sokorskiej Kierownik Działu Terapeutyczno-Opiekuńczego, zgromadzilili się w świetlicy Domu.
Po przywitaniu gości przez Radę Seniorów i Kierownika Domu, przekazaniu życzeń zasiedliśmy do wspólnego Śniadania Wielkanocnego.
Śniadanie Wielkanocne zgodnie z tradycją, przygotowali uczestnicy spotkań z pomocą personelu. Na stole pojawił się żurek z jajkiem, chrzan, kiełbaska i oczywiście drożdżowa babka. Czuliśmy się jak w domu. Wielkanocne Śniadanie upłynęło w ciepłej i rodzinnej atmosferze.
 
Witaj wiosno
 
"Chodźmy, chodźmy Marzannę wyrzucić!
Niech śnieg z mrozem już nie wróci.
Weźmy się za ręce, gdy wiosnę spotkamy,
niech widzi jak pięknie ją witamy..."
22 marca 2018 r. jak co roku żegnaliśmy zimę i witaliśmy wiosnę. Ten dość stary obyczaj symbolizuje wiarę, że rozpoczyna się nowe, pozytywne życie, które da ludziom dużo dobrego, miłość, zdrowie i pomyślność.
Wyruszyliśmy w barwnym korowodzie, ze śpiewem na ustach do naszego ogrodu z kukłą eko-Marzanną, a tu niespodziewanie w blasku słonecznych promieni i z uśmiechem na twarzy przybyła Piękna Pani Wiosna. Wiosna prommiennym uśmiechem onieśmiaeliła wszystkich i w nagrodę otrzymała kwiaty. Wszyscy świetnie się bawili, miło i sympatycznie spędzili czas śpiewając piosenki i recytując wiersze o wiośnie.
 
Dzień kobiet
8 marca to coroczne święto kobiet obchodzone, jako wyraz szacunku dla ofiar walki o równouprawnienie kobiet. Jest to święto o stosunkowo długiej tradycji, ponieważ ustanowione zostało już w 1910 r., a więc aż 100 lat temu. Tegoroczne obchody Międzynarodowego Dnia Kobiet rozpoczął pięknymi życzeniami Pan Jarosław Przewodniczącym Rady Podopiecznych.
Niewątpliwie bohaterkami tego szczególnego, słonecznego dnia były kobiety. W sympatycznej, rodzinnej atmosferze przy kawie i słodkim poczęstunku wszyscy zgromadzeni mogli wysłuchać krótki montaż słowno-muzyczny przygotowany przez męską część Domu. W programie dedykowanym wszystkim paniom pojawiły się wiersze, skecze oraz piosenki. Nie zabrakło symbolicznego bukietu kwiatów oraz życzeń od uczestników spotkań.
 
Tłusty Czwartek
To już ostatnie dni karnawału i ostatnia okazja przed Wielkim Postem, aby oddać się tanecznym zabawom i jak przystało na "Tłusty Czwartek" czyli tzw. zapusty, objadać się do woli pączkami i chrustem.
Zabawa Karnawałowa z tej okazji została zorganizowana dnia 08.02.2018r. w naszych progach. Podopieczni w ten dzień  tańczyli, spalając zbędne kalorie na parkiecie. Były nie tylko tańce, ale również przebierańce i konkursy. Był to wyjątkowy czas, który pozwolił na chwilę zapomnieć o swoich troskach i zmaganiach.
 
Dzień Babci i Dziadka
Dzień Babci i Dziadka to święto, w którym podkreślamy szczególną rolę jaką odgrywają w życiu każdego człowieka babcie i dziadkowie. Jest to święto bardzo ważne dla naszych drogich seniorów, dlatego też dzień ten był obchodzony w sposób szczególny.
22 stycznia w Domu zorganizowane zostało uroczyste spotkanie z okazji Dnia Babci i Dnia Dziadka. Uczestnicy otrzymali słodki poczęstunek, a czas umilił im występ grupy artystycznej "Cafe pod jesienną różą" złożony z uczestników, którzy przygotowali występ pt. "Wesoła Nowina".
Z kolei w dniu 25 stycznia przybyły do nas dzieci z Placówki Opiekuńczo-Wychowawczej "Przyjazny Dom", przed którymi również wystąpili seniorzy. Swoją wizytą sprawiły seniorom dużo radości. Nie zabrakło miejsca na słodki upominek oraz wspólne kolędowanie.
 
Zabawa choinkowa
Karnawał to czas radości i rozrywki. Zarówno mali, jak i duzi czekają okazji, aby się zabawić! Świetną ku temu okazją jest, niewątpliwi zabawa choinkowa, która w dniu 16 stycznia licznie zgromadziła seniorów w świetlicy Domu.
Czas zabawy minął szybko w pięknie udekorowanej świetlicy, która w tym dniu przypominała o wspaniałym świąteczno – karnawałowym nastroju. O oprawę muzyczną zadbali alumni WSD w Tarnowie. Tańce, korowody i zabawy przerywane były konkursami, w których można było wykazać znajomością polskich wykonawców oraz poczuciem humoru.
Nie obyło się bez wyboru Króla i Królowej Balu.Zwycięscom serdecznie gratulujemy i życzymy wiele sukcesów - szczególnie na parkiecie. To ostatkowe spotkanie stało się wspaniałą okazją do wspólnej zabawy i z pewnością na długo zapadnie w pamięci wszystkich.
Wszelkie prawa zastrzeżone. © 2008-2012 DPS Tarnów