logo
Dom Pomocy Społecznej
im. Świętego Brata Alberta w Tarnowie

ul. Szpitalna 53, 33-100 Tarnów
tel/fax: 14 6888-666, e-mail: dpstarnow@dps.okay.pl
  
 


Spotkanie w klubie "Miszmasz"
"Powinno się być dobrym jak chleb..."
Albert Chmielowski - powstaniec, malarz, zakonnik

15 lutego 2017
 
 
 
Lutowe spotkanie w klubie "Miszmasz" poświęcone było świętemu Bratu Albertowi patronowi Domu, a także założycielowi przytuliska dla bezdomnych, które na przestrzeni ponad 100 lat (zostało otwarte 1901 r.) i wielu przeobrażeniach stało się Domem Pomocy Społecznej w obecnym kształcie.
Pani Mariola Góra z MBP prowadząca klub niezwykle barwnie przypomniała koleje życia Adama Chmielowskiego. Klubowicze z wielkim zainteresowaniem słuchali o wydarzeniach z jego dzieciństwo, lat młodości, pobytu na emigracji, studiach malarskich w Monachium.
Wielkie wrażenie wywarła na Seniorach druga część spotkania, opowiadająca o wielkiej przemianie duchowej przyszłego świętego, odnalezieniu drogi prawdziwego powołania, kiedy to jako franciszkanin przybierając zakonne imię Albert posługiwał wśród ludzi dotkniętych skrajną nędzą. To on jako jeden z pierwszych organizował miejskie ogrzewalnie, które z czasem stały się przytuliskami dla ubogich, którzy mogli tutaj odzyskać poczucie własnej godności.
Pomocnymi podczas spotkania okazały się również lektury, które przyniosła ze sobą pani Mariola, bogate między innymi w kolorowe ilustracje przedstawiające twórczość malarską Brata Alberta.
Spotkanie stało się również wspaniałą okazją do osobistych wspomnień związanych z Domem.
Wszelkie prawa zastrze¿one. © 2008-2013 DPS Tarnów